1 Ekim 2012 Haber Yayın Tarihi:

JANDARMA’DAN TARİHİ ESER OPERASYONU


Çorum’da jandarma ekipleri tarafından düzenlenen iki ayrı operasyonda 379 adet tarihi eser ele geçirildi.

Edinilen bilgilere göre, bir ihbarı değerlendiren İstihbarat Şube Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü (KOM) ve İl Merkez Komutanlığı’na bağlı ekipler Amasya’dan tarihi eser getirildiğini bilgisine ulaştı.
Bunun üzerine jandarma ekipleri Refik G. isimli şahısı takibe aldı. Müşteri kılığına giren Jandarma ekipleri daha sonra Refik G. ile şehir merkezinde bir yerde buluştu.
Buluşmanın ardından düğmeye basan alıcı kılığındaki jandarma ekipleri kendilerine tarihi eser satmaya çalışan Refik G.’yi gözaltına alırken zanlının yanında getirdiği 375 adet değişik dönemlere ait yüzük, sikke, küpe ve kolye gibi eserlere de el koydu.
Öte yandan, aynı gün içerisinde Şükrü C. isimli bir şahsın tarihi eser satmaya çalıştığı bilgisine ulaşan İstihbarat, KOM ve İl Merkez Komutanlığı ekipleri ikinci bir operasyon daha düzenledi. İl merkezinde gerçekleştirilen operasyonda 22 adet daha tarihi eser ele geçirildi.

Her iki operasyonda ele geçirilen tarihi eserler muhafaza altına alınırken Refik G. ve Şükrü C. isimli şahıslar ise ifadelerine başvurulmak üzere gözaltına alındı.
Olayla ilgili soruşturma sürüyor

Düşünceni söyle, yorum yaz...