26 Eylül 2012 Haber Yayın Tarihi:

“PANCARDAN VAZGEÇİLEMEZ”

Türk-İş İl Temsilcisi ve Şeker-İş Çorum Şube Başkanı Sefer Kahraman, şeker sanayinin ve pancar tarımının ülke ekonomisine çok büyük katkılar sağladığını belirterek, bu sektörün devlet tarafından desteklenmesi, stratejik bir ürün olan pancar üretiminin artırılması gerektiğini söyledi.
Çorum Şeker Fabrikası’nın kampanya döneminin açılışında Türkiye’nin NBŞ ve GDO’lu ürün cennetine döndüğünü belirterek şeker pancarı tarımından vazgeçilmemesi gerektiğini dile getiren Sefer Kahraman, yıllardır dayatılan ‘üretme dışa bağımlı kal’ politikalarının da bırakılmasının zorunlu olduğunu söyledi.
Şeker sanayi ve pancar tarımının ülke ekonomisine 3 milyar dolar katma değer yarattığı, ayrıca dolaylı yollardan 10 milyon insana iş ve ekmek sağladığını belirten Kahraman şeker sektörünün tüm dünyada stratejik ürün olarak değerlendirildiğini, ulusal kalkınmanın öncüsü ve modern tarımın uygulayıcısı olduğunu da anlattı.
Günümüz koşullarında yeni bir oluşum modeli ile şeker sektörünün halkın hizmetine sunulması gerektiğini, tüm dünyada olduğu gibi pancar üretiminin desteklenerek teşvikinin zorunlu olduğunu ifade eden Kahraman, Çorum Şeker Fabrikası’nın mal ve hizmet bedeli ile birlikte ilimiz ekonomisine katkısının 500 milyon TL olduğunu dile getirdi.
Tarım İl Müdürlüğü’nün geçen yıl 27 kalem destekte üreticiye 77 milyon 980 bin liralık ödeme yaptığını söyleyerek sadece pancar çiftçisine ödenen rakamın ise 90-100 milyon lirayı bulduğunu anlatan Kahraman, GDO ve NBŞ’li gıdaların pancar tarımının önündeki en büyük engel olduğunu sözlerine ekledi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...