26 Eylül 2012 Haber Yayın Tarihi:

22. PANCAR İŞLEME KAMPANYASI BAŞLADI

85 günde 90 bin ton şeker üretecek
Çorum Şeker Fabrikası’nda 2012 yılı 22. pancar işleme kampanyası başladı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende açılış konuşmasını Şeker Fabrikası Müdürü Cumhur Mehmet Demirtaş yaptı. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kapasitenin üzerinde pancar işlemeyi hedeflediklerini belirten Demirtaş, 86 yıldır sektördeki rakiplerine rağmen egemenliğini koruyan Türk Şeker’in kurulduğu ilk günden günümüze kadar ekonominin, teknolojinin ve sosyal sorumluluklarını başarı ile yerine getirmiş olmanın haklı gururunu taşıdığını söyledi.
Sezon açılışına Vali Sabri Başköy, Garnizon Komutanı J. Kd. Alb. Hakan Saraç, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Eray, İl Emniyet Müdürü Halil İbrahim Doğan, Vali Yardımcısı Hamdi Bolat, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Elfaz Ermiş, TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal, CHP İl Başkanı Cengiz Atlas, PANKOBİRLİK Başkanı Ahmet Pehlivan, Türk İş İl Temsilcisi Şeker İş Sendikası Şube Başkanı Sefer Kahraman ile çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri, üreticiler ve çalışanlar katıldı.
Türkiye’nin pancardan şeker üreten ülkeler arasında önemli bir konuma sahip olduğunu dile getiren Demirtaş, dünyada Türkiye’nin pancar üretiminde Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Rusya’nın ardından 4’üncü sırada yer aldığını ifade etti. Uluslararası Şeker Örgütü’nün (ISO) Londra’da yaptığı yıllık değerlendirmeye göre dünya şeker tüketiminin 2020 yılına kadar ortalama yüzde 2 tahmini büyüme ile 201 milyon tona ulaşacağının belirtildiğini dile getiren Demirtaş, Türk şeker tarafından 2012 yılında Türkiye genelinde; 56 ilde yaklaşık 2 bin 803 köyde pancar tarımı yapıldığını, tarım kesiminde 93 bin çiftçiye aileleriyle birlikte istihdam sağlandığını belirtti.
Türk şekere ait olan bazı fabrikaların yurt genelinde sosyo-ekonomik gerekçelerle kurulduğuna dikkat çeken Demirtaş, ekonomik faaliyeti boyutunun yanı sıra; bölgesel gelişmişlik farklarının azalması, göçün önlenmesi gibi sosyal boyutlar teşekküle ekonomik anlamda bazı külfetlerde getirdiğini belirtti.
Çorum Şeker Fabrikası’nın misyonunun her alanda Çorum’un emrinde olmak olduğunu anlatan Demirtaş, “Fabrikamız bölgelerinde bu yıl 436 bin ton kotamıza ilave 60 bin ton kota ile birlikte toplam 496 bin ton pancar üretim kotası karşılığında 82 bin dönüm alanda ekim yapılmış, 450 bin ton fireli pancar üretileceği tahmin edilmektedir. Diğer fabrikalardan temin edilecek pancarlarla birlikte Sezon sonunda tahmini 600 bin ton net pancar işlenecektir. Bunun karşılığında da ana ürün olarak tamamı ihraç kalitesinde 90 bin ton kristal şeker ile birlikte yan ürün olarak yaklaşık 25 bin ton melas ve 185 bin ton yaş küspe posası üretilecektir. Genel Müdürlüğümüzün biz çalışanlara güvenerek yükseltmiş olduğu 7300 ton / gün günlük pancar işleme kapasitesini aşarak 8000 ton / gün net pancar işleyerek çalışmak hedefimizdir. Çalışanlarımız bunu gerçekleştirecek bilgi, tecrübe ve çalışma azmine sahiptirler. 85 gün sürmesi planlanan üretim kampanyamızın şeker üretimimizde ki kalite istikrarını koruyarak büyük bir şevkle hizmet verip görevimizi en iyi şekilde yapmak tek düşüncemizdir” dedi.
Şeker İş Şube Başkanı Kahraman’ın ardından ise fabrikaya ürününü ilk getiren üreticiler ödüllendirildi. Kantarın dualarla açılışının ardından ise davetlilere yemek verildi. Üreticiye ödüllerini dağıtan Vali Sabri Başköy de hayırlı ve bol kazançlı bir sezon diledi.
Açılış töreninin ardından protokol üyeleri ve davetlilere yemek verildi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...