25 Eylül 2012 Haber Yayın Tarihi:

‘Tarlamızı ekmeye korkuyoruz’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çorum Milletvekili Tufan Köse, İl Başkanı Cengiz Atlas ve meclis üyeleri ile birlikte Kargı ilçesindeki çeltik üreticilerini ziyaret etti. Ziyaretlerde Milletvekili Köse, çeltik üreticileri ile sohbet ederek sıkıntılarını dinledi.
Çeltik üreticileri sohbette girdi maliyetlerinden yakınarak ‘mazot ve gübre fiyatları çok yüksek çeltik fiyatı ise çok düşük. Tarlamı ekmeye korkuyorum’ dediler.
İl Başkanı Cengiz Atlas yaptığı açıklamada hükümetin politikaları yüzünden çeltik üretiminin durma noktasına geldiğini söyledi.
Türkiye’nin 10 yıl önce buğdayı ihracat ederken 10 yıl sonra buğday, et gibi ürünleri ithal etmeye başladığını belirten Atlas, “Çeltik 10 yıl önce de bir liraydı şimdi de bir lira. Hükümet üretimi bitirme noktasına getirdi” dedi.
‘AKP İl Başkanı yaptığı açıklamada köylünün mutlu olduğunu söylüyor’ diyen Atlas Kargı ve Osmancık’ta birlikte gezerek oluşan sorunların çözümüne CHP olarak destek vereceklerini söyledi. Milletvekili Tufan Köse de, Kargı’daki üreticinin zor durumda olduğunu belirterek ‘Türkiye’nin en pahalı elektrik ve mazotunu Türk çiftçisi kullanıyor’ dedi.
Her çıkışın bir inişi olduğunu belirten Atlas AK Parti’nin çiftçi, esnaf, memurla ilgili yaptığı politikada inişe geçtiğini söyledi. Köse ‘Çalışmaları, dürüst kadrosu ile CHP iktidara hazır’ dedi.
Tufan Köse’nin daveti üzerine ziyarete katılan İstanbul milletvekili Aykut Erdoğdu bu ziyaretin çok verimli olduğunu, özellikle çiftçi ve tarımın içler acısı bir durumda olduğunu söyledi.
En stratejik sektörlerden biri olan tarımda üretimin durmak üzere olduğunu, üretim durması sonucunda gıda krizi ile karşı karşıya olunacağını ileri süren Erdoğdu, ‘çiftçinin fiyat spekülasyonlarına karşı korunması konusunda çalışmalarımız var kamuoyuna duyuracağız’ diye konuştu.
CHP’li heyet, çeltik tarlalarının ardından ilçedeki çeşitli çeltik tesislerini de ziyaret ettiler.

Düşünceni söyle, yorum yaz...