24 Eylül 2012 Haber Yayın Tarihi:

GENÇ DOKTOR DA KKKA KURBANI

Samsun’da Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastasına kullanılan iğneyi yanlışlıkla kendine batırarak komaya giren Çorumlu genç doktor tedavi altına alındığı hastanede hayatını kaybetti.
Edinilen bilgiye göre, Samsun’un Havza ilçesinin Arslançayır köyünde ikamet eden Arslan Y. (50), kene yapışmasından bir müddet sonra ishal, halsizlik, ateş şikayetleri ile Havza Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Muayene olan Arslan Y.’nin ishal şikayeti geçmeyince ailesi tarafından 13 gün önce Samsun On dokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı.
KKKA hastası olduğu bilinmeyen Arslan Y.’ye Acil Anabilim Dalı asistanlarından 27 yaşındaki Dr. Mustafa Bilgiç, müdahale ettiği sırada hastaya kullanılan iğne yanlışlıkla kendisine battı. Arslan Y.’den alınan numuneler Ankara’ya gönderildi ve KKKA hastası olduğu teşhisi konuldu. Arslan Y., 9 gün önce kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Eline iğne batması sonucu KKKA hastalığı kendisine bulaşan Dr. Bilgiç ise komaya girdi. OMÜ Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Servisi’nde tedavi altına alınan Mustafa Bilgiç kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Eşi Havva Bilgiç ile aynı hastanede doktor olan Mustafa Bilgiç’in genç yaşta ölümü ailesini ve meslektaşlarını gözyaşına boğdu. 3 yıllık doktor olan Mustafa Bilgiç 1 yıllık evli idi.
Bilgiç için önce On dokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Dekanlığı’nda tören düzenlendi. Eşi Dr. Havva Bilgiç’in ayakta durmakta zorluk çektiği törende, mesai arkadaşları uzun süre gözyaşı döktü. Törende genç doktorun babası Selahattin ve annesi Habibe ve kız kardeşini aile yakınları teselli etti.
Bilgiç’in cenazesi daha sonra Çorum’un Dodurga ilçesine bağlı Yeniköy’e getirilerek toprağa verildi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...