24 Eylül 2012 Haber Yayın Tarihi:

ÇORUMLU AĞZINI AÇTI HAVAALANI YOZGAT’A KAÇTI

Yozgat Havaalanı için yer seçimi çalışmalarının sonuçlandığı ve Alaca yol ayrımının hemen yakınında, Deremumlu ile Fakıbeyli köylerinin arasındaki düzlük alanın havaalanına uygun görüldüğü öğrenildi. Yine edinilen bilgilere göre, bu yer, Yozgat’a 11, Sorgun’a 18, Çorum’a ise 94 kilometre mesafede.
Yozgat Havaalanı’nın 2013 yatırım programına alınması bekleniyor. Havaalanı’nın kaplayacağı alan 650 metre genişliğinde 3.720 metre uzunluğunda olacak. Havaalanı’nın Yozgat’ın yanı sıra, Çorum, Tokat ve Nevşehir’e de hizmet verecek nitelikte “bölge havaalanı” olacağı öne sürülüyor. Ama bu merkezlerin belirlenen yere uzaklıkları, bu iddiayı doğrular nitelikte değil.
Kısa sürede hızlı trene sahip olmayı bekleyen Yozgat, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Enerji Bakanı Taner Yıldız gibi “güçlü” hemşerileri sayesinde havaalanına sahip olma yolunda da dev adımlarla ilerliyor. Çorum ise ne zaman “havaalanı” diyecek olsa, iktidar temsilcilerinden, sert ve kestirme biçimde “gündemimizde yok” karşılığını alıyor. Oysa Çorum’un kent nüfusu 226 bin, Yozgat’ın ise 76.745.

Düşünceni söyle, yorum yaz...