24 Eylül 2012 Haber Yayın Tarihi:

“ÇELTİK’TE KAYGILI BEKLEYİŞ”

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Cengiz Atlas, dünyada çeltik fiyatlarının hızla tırmandığı bir dönemde, TMO’nun çeltik alım fiyatını açıklamaması nedeniyle üreticinin kaygılı olduğunu söyledi.
CHP İl Başkanı Cengiz Atlas, İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Uysal, İl Başkan Yardımcısı Uysal Bekar, İl Yönetim Kurulu Üyeleri Ulaş Yıldırım, Ali Gökay, Abdullah Değirmenci, Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Tatlı Can ile birlikte Osmancık İlçesini ziyaret etti.
Atlas, Osmancık programı kapsamında ilçe binasında partililerle buluştu. Osmancık İlçe binasında partilileri ziyaret eden Atlas daha sonra çeltik tarlalarına inerek çeltik üreticileri ile buluştu. Ziyarette konuşan Osmancık Ziraat Odası Başkanı Zerat Zeytinli, “2002 yılında çeltik 1 lira mazot 2 lira idi. 2012 yılında ise çeltik 1.65 lira mazot 4 lira diyerek” sitemde bulundu. “Çeltik üreticilerinin sorunları anlatmakla bitmez” diyen Zeytinli, “İlçemiz ve bölgemiz için çok önemli ürünlerden bir tanesi. Ama son yıllarda uygulanan politikalar sonucunda gerçekten üreticilerimiz çok büyük sıkıntılar yaşamaya başladı” dedi.
Çeltik üreticilerinin girdi maliyetlerinden, özellikle sulama birliğinin hizmetlerinin ve elektrik fiyatlarının pahalılığından yakındıklarını ifade eden Zerat Zeytinli, çeltik üreticilerinin daha çok desteklenmesini istedi.
“Tüm üreticiler kaygı içindedir”
CHP İl Başkanı Cengiz Atlas ise çok önemli bir günde ülkede üretilen her 3 kilogram çeltiğin birisini çıkartan güzel bir ilçede olduğunu belirterek, “Hemen arkamızda uçsuz bucaksız çeltik tarlaları var. Hem de öyle bir zamanda bir araya gelmişiz ki, dünyayı kuraklık kasıp kavuruyor, 1 milyar aç insana yeni açların ekleneceğinden şüphe duyuluyor ve tarım ve gıda fiyatları hızla tırmanıyor. Dünyada çeltik fiyatları da hızla tırmanıyor. Oysa ben hangi çeltik üreticisi kardeşimle konuşsam, bir kaygı içerisinde” dedi.
“Çeltik ekim alanı azalmaya başladı”
Çeltik üretiminin geçtiğimiz yıllara göre azaldığını bildiren Atlas, “Bizim ithalatçı olduğumuz bir ürün çeltik ama orada ürünümüzü artırdık bu güzel bir şey. Ancak uygulanan yanlış politikalar, çeltik meselesini yeniden maalesef olumsuz bir noktaya doğru sürüklemeye başladı. Geçen sene çeltik fiyatları 80-85 kuruşa düşünce, 1 milyon 200 bin dekar olan ekiliş alanı, bu sene 1 milyon 50 bin dekara kadar geriledi” diye konuştu.
Toprak Mahsulleri Ofisi’nin uzun bir süreden beri piyasaya girmeyerek, çeltikçiyi zor durumda bıraktığını vurgulayan Atlas, şunları söyledi: “Biz buradan hükümete ve TMO’ya sesleniyoruz; gecikmeden ve derhal, piyasayı yapabilmek için en az bin 200 kuruş düzeyinde fiyat açıklayınız. Fiyat açıklayınız ki; üretici zarar etmesin ve çeltik üretiminden elini ayağını çekmesin. Piyasayı regüle etmezseniz, çeltiği ayakta tutamazsınız”

Düşünceni söyle, yorum yaz...