24 Eylül 2012 Haber Yayın Tarihi:

AYDIN: “AKAN KANIN TEK SORUMLUSU AKP’DİR”

MHP Genel Başkan Adayı ve Trabzon Milletvekili Koray Aydın, 4 Kasım’da yapılacak olan kongre öncesinde yurt turunu sürdürüyor.
Bu kapsamda Türkiye’nin çeşitli illerini gezerek parti delegeleri ile görüşen Koray Aydın’ın son durağı Çorum oldu. Sungurlu’dan sonra önceki gün Çorum’a da gelen ve Gazi Caddesi üzerinde partililerin alkışları ile karşılanan Koray Aydın daha sonra parti binasında MHP’lilerle buluştu.
MHP İl Başkanı Ercan Daşdan başta olmak üzere MHP İl, İlçe ve Merkez İlçe yöneticilerinin geniş şekilde katıldığı toplantıda ülke gündemini değerlendiren Koray Aydın yapılacak kongrenin ülke için önemine de değindi. İl Başkanı Daşdan, Aydın’a “hoşgeldiniz” derken 4 Kasım’daki kongrenin ülkeye hayırlar getirmesini diledi.
6 ili kapsayan gezisi kapsamında geldiği Çorum’da gösterilen ilgiden memnun kaldığını belirterek bu kongrenin çok önemli olduğunu, ülkeyi 3 yıl içinde önemli gelişmelerin beklediğini, bunların başında da yeni Anayasa ile seçimlerin geldiğini söyleyen Koray Aydın, “Yeni Anayasa ile yeni bir ülke kurulmak isteniyor. Anayasa içinden Türk adının silinmek istendiği bir dönemdeyiz. Kimse bunu dayatmaya kalkmasın. Böyle bir dönemde MHP’nin durumu çok önemli hale gelecek” dedi.
Anayasa sürecinin ardından mahalle seçimler, Cumhurbaşkanlığı ve akabinde ise milletvekilliği seçimlerinin olacağını hatırlatarak Türkiye’nin siyasi coğrafyasının yeniden şekilleneceğini söyleyen Aydın, “O bakımdan bu yeni süreci kendi dinamikleri ile değerlendirebilecek ve MHP’yi bu süreç içerisinde başrol oyuncusu yapabilecek bir siyasi hareketliliğin sağlanması gerektiğini düşünüyoruz ve 4 Kasım kongresini bu açıdan değerlendiriyoruz. Ümit ediyorum önümüzdeki döneme mührünü vuran, belirleyici olan, işini takip eden sonucunu alan ve bu sürecin sonunda da kendi iktidarı ile milleti buluşturan bir parti kongresi yaşarız” diye konuştu.
Genel başkan olması halinde birçok yeni projelerinin olduğunu söyleyen Aydın, MHP’nin tabandan tavana tüm üyelerine hitap edeceklerini ve 3 yıl içinde 3 milyon üyeye ulaşmayı hedeflediklerini, kurumsallaşmış bir yapı yaratacaklarını, Genel Başkan ve milletvekili seçimini 12 yıl ile sınırlandıracaklarını, tüm illerde yüzde 6 Genel Başkan kontenjanı dışında hakim nezaretinde önseçim ile adayları belirleyeceklerini, tabana duvar örmeyeceklerini, Tüzük Çalıştayı ardından ise Tüzük Kurultayı gerçekleştireceklerini bildirdi.
Aydın daha sonra ise başta terör olmak üzere çeşitli konuları dile getirerek ve ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak Başbakan Erdoğan ile AKP’ye yüklendi.
Hükümetin her alanda boyasının aktığını söyleyen Aydın, AKP’nin yaptığı doğru dürüst hiçbir şeyin olmadığını, ülkenin en temel meselesi olan ve şuanda içini, bağrını yakan terör meselesinde gelinen noktadan iktidarın sorumlu olduğunu açıkladı.
İktidarın terör noktasında yanlış politikalar uyguladığını dile getiren Aydın, “AKP sürekli duvara tosluyor. Özellikle 2009 yılında açılım zırvası ile şımarttığı, cesaretlendirdiği, umutlandırdığı insanlarla daha sonra müzakare masası kurup daha sonra da MİT Müşteşarı’nı da teröristlerin karşısına oturtup ortaya da Türkiye haritasını koyup bu harita üzerinde pazarlık yapan bu anlayışın artık duvara tosladığını ülkeyi nereye getirdiğini herkesin görmesi lazım” diye konuştu.
Konuşmasında Başbakan Erdoğan’a da seslenen Koray Aydın, “Sayın başbakan yanlışını gör. Gerçeklerle yüzleş. Açılım belasından vazgeçtiğini millete söyle. PKK ile kurduğun müzakere masalarından kalkacağını, hata yaptığını bu millete söyle. Bu yanlışların ağır bedel olarak milletin karsısına çıkıyor. Her gün kaldırdığımız şehit cenazeleri senin bu yanlışının ürünüdür. Bağrı yanan, yüreği yanan milyonlarca insanın içinde bulunduğu bu şartlar senin yanlış politikalarının ürünüdür. Kendine geleceksin. Kandırıldığını fark edeceksin sana küresel oyun içerisinde rol verenlerin ‘git’ dediği yoldan geri döneceksin. Yüzünü millete döneceksin. Sana oy vermiş millete bu milletin yüzde 50 oyunu aldın. Ne oldum delisi oldun, Ne oldum budalası oldun. Ayağın yerden kesilmiş ne yaptığının farkında değilsin ama unutma sana bu gücü verenler yarı senden bu gücüde almasını bilirler” dedi.
Hükümetin dış politikasını da eleştirerek AKP’nin dış politikada sıfır çektiğini belirten tüm komşularla savaş durumuna geldiğimizi söyleyen hatta Azerbaycan ile bile kavgalı duruma gelindiğini ifade eden MHP Genel Başkan Adayı Aydın, Kuzey Irak’ın ardından Suriye’de de yeni bir bataklığın oluştuğunu artık bu yanlış politikaların bırakılması gerektiğini ifade etti.
Temmuz ayı sonu itibariyle bütçenin açık verdiğini ve Hükümetin elinin yine zamlarla vatandaşın cebine gireceğini ifade eden Aydın bütün bu şartların güçlü bir MHP’nin varlığını zorunlu kıldığını anlattı.
Balyoz davası ile ilgile de açıklamada bulunan Koray Aydın, “Mahkeme kararları üzerinde bir şey söylemek doğru değil. Ben vicdani karırımı söylüyorum. Bu verilen karar milletin vicdanı ve gönlünde hiçbir yere oturmaz. Dolaysıyla bu kararın halk nezdinde karşılığı olmaz. Verilmiş olan kararın mahkeme safahat süreci incelendiğinde verilmemesi gereken bir karar olduğu milletin genel vicdanında böyle kabul var. Kararın altı açıklandığında dayandığı gerekçeleri görüldüğünde daha net konuşma imkanımız ve fırsatımız olacak. Bu kadar hüküm kesenlerin bu kadar bonkör ceza verdiği bir dava pek görmedim. Sanki bu işin içerisinde bu kararın oluşmasını önceden oluşturmuş şartlar ve kararlar var gibi his izlenim elde ettim” şeklinde konuştu.

Düşünceni söyle, yorum yaz...