17 Eylül 2012 Haber Yayın Tarihi:

ÇORUM SUÇ ORANI EN DÜŞÜK İL

Aylık ekonomi dergisi CNBC-e Business’in Eylül ayı başında yayınlanan şehirlerin yaşanabilirlik araştırmasında Çorum 40 sıra birden yükselerek suç oranı en düşük il oldu.
Çorum 40 sıra birden yükselerek suç oranı en düşük il ünvanını kazandı. Haberin özeti şöyle;
Türkiye’nin şehirlerinin yaşanabilirliğini araştırdı. “Türkiye’nin Yaşanacak Şehirleri 2011” başlığı altında yayımlanan araştırmaya göre, Karadeniz illeri, genel yaşanabilirlik ve işlenen suç oranları bakımından güvenli, huzurlu, yaşanabilir iller sıralamasında ilk 8’de yer aldı.
Eylül ayı başında yayımlanan araştırmada öncekine göre 40 sıra birden yükselen Çorum, suç oranı en düşük il oldu. Yıl içinde işlenen suç sayılarının da bulunduğu 37 farklı parametrelere ait soruların cevapları 81 ilin valiliğinden alınarak yapılan araştırmada en yüksek puanı Trabzon, Bolu, Artvin, Sinop, Çorum, Zonguldak, Rize, Samsun topladı.
Karadeniz şehirlerinde suç işlenme oranları bakımından önemli oranda azalma görüldüğünü belirten Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, bunun bölge insanının huzuru açısından mutluluk verici olduğunu söyledi. İstatistiklere göre kentte suç oranının Türkiye ortalamasının altında olduğuna değinen Yeldan, “Tecavüz, silahla adam öldürme ve bıçakla yaralama suçlarına ilişkin yazılı ve görsel basında çıkan haberler, toplumda kentte suç oranlarının fazla olduğuna dair bir kanaat oluşturabiliyor. Ancak gerçekte ise bunun tam tersi bir durum yaşanıyor.” dedi. Yeldan, “Vatandaşımız, aileler, gençler geceleri parklarda rahatlıkla yürüyebiliyorsa, suç oranı çok düşük demektir. Şu an Samsun güvenli bir il. Bunu biz de bunu görüyoruz. Burada önemli olan olaylar yaşanmadan önce bunlara karşı etkili mücadele etmektir. Suçun önlenmesi için topluma ve medyaya büyük görevler düşmektedir.” değerlendirmesinde bulundu. Samsun’dan Kocaeli’ne tayini çıkan Emniyet Müdürü Hulusi Çelik ise şehrin ağır suçlar bakımından huzurlu sahil kenti olduğunu ifade etti. Halkın, kapkaç ve gasp gibi olaylara maruz kalmadığına dikkat çeken Çelik, “Sabaha karşı 2-3 gibi sahil bandına gittiğinizde insanlarımızın oturup huzurlu bir hayat sürdüklerini gözlemleyebilirsiniz. Dünyanın her herinde olduğu gibi, malla ilgili hırsızlıklar olabilir. Bunların üstesinden gelebileceğimize dair mücadele azmimizi hiç yitirmiyoruz. Ama Samsun’da bu hadiseler oldukça az.” ifadelerini kullandı.
Öte yandan, Türkiye genelinde yapılan aile içi şiddet araştırmasında ilk 3 sırayı İstanbul, Ankara ve İzmir paylaştı. Aile içi şiddet 2008’den bugüne kadar en çok Ağrı ve Trabzon’da arttı. Trabzon’da yılda 87 olan şiddet vakası 439’a yükseldi. Kadına şiddet olaylarında diğer illerin durumu ise şöyle: Amasya’da binde 16, Samsun’da binde 12, Rize’de binde 11, Giresun’da binde 10, Sinop’ta binde 8, Ordu’da ise binde 6.

1 Yorum : “ÇORUM SUÇ ORANI EN DÜŞÜK İL

  1. bu işte bir iş var çorum bir anda bu kadar fark atamaz.İlk 8 de verilmiş bu istatistikler neye göre.Çorum Konya ile yarışır şimdi onu da geçsin İstanbulla yarışır yaaa….

Düşünceni söyle, yorum yaz...

%d blogcu bunu beğendi: