17 Eylül 2012 Haber Yayın Tarihi:

ADALET İSTİYORLAR

‘Belediye Başkanı’nın hakkaniyet ölçülerine uygun, herkese eşit imar kararları alarak hayata geçirmesi en büyük temennimiz…’
Yukarı Sanayi’de yeni imar planı
Konuya ilişkin şikâyetlerini dile getiren cadde esnafı, Belediye Meclisi’nin Bakırcılar Arastası olarak ifade edilen Cengiz Topel Caddesi üzerinde bir süre önce imar düzenlemesi yaptığını belirterek, söz konusu imar değişikliği ile 54 bin metrekarelik alanda yola cephe kısımlarda 6’şar katlı bitişik nizam ticaret merkezi ve konut alanı, iç kısımlarda da sosyal donatı alanlarını da kapsayan 6’şar katlı konut alanları işaretlendiğini hatırlattı.
‘Destekliyoruz, ama mağdur ediliyoruz’
Yukarı Sanayi’nin gelişip kalkındırılmasını, güzelleştirilmesini sonuna kadar desteklediklerini, ancak Cengiz Topel Caddesi’nin genişletilmesi ile birlikte yola cepheli 33 mülk sahibinin mağduriyet yaşadığını belirten esnaf, “Belediye Başkanımız ile daha önce yaptığımız ilk görüşmede işyerlerine karşılık işyeri verileceğini, dükkan istemeyenlere istimlak bedellerinin ödeneceğini söylemişti. En son anlaşmada aşağı yukarı esnafın rızası alınmış, belediye başkanlığına imzalar teslim edilmişti. Aradan zaman geçtikten sonra Sayın Başkan fikir değiştirdi. Yukarı Sanayi’de 54 bin m2’lik alan 18. maddeye sokuldu.
‘18. madde uygulaması ile sorun çözülemez’
Yeni imar planı ile Cengiz Topel Caddesi genişletiyor, yola cephesi bulunan işyeri sahiplerini mağdur ediyor. Hak kayıpları doğuyor. Caddenin bir tarafı imar uygulamasından dolayı seviniyor, diğer tarafı üzülüyor. Hak, adalet yerini bulmuyor. Atadan, babadan kalma, hiçbir birikimi olmayan 30-50 yıllık mülk sahipleri hem ticaretinden oluyor hem de mağdur ediliyor. Esnafı mağdur etmeyip karşılığında dükkân verilse ya da hakkaniyete uygun bir istimlak bedeli ödense mağduriyet yaşanmayacak. İnsanlar yıllardır ticaret yaptıkları mülkünden oluyor. 18. madde uygulaması ile hisseli alanlar oluşturulup insanların aralarında anlaşması isteniyor. Bu mümkün değil. Bölgede imar kilitlendi. İşyerini satamıyor, alamıyor, kiraya veremiyorsunuz. Belediye Başkanı’nın ilk görüşmede verdiği sözün yerine gelmesini istiyoruz. Adalet ve hakkaniyet ölçülerine göre hareket edilmesini bekliyoruz.” diye konuştular.
‘Mezbelelik kalkmalı, esnaf da mağdur edilmemeli’
Yukarı Sanayi’de imar uygulamasının tarafları arasında yer alan bölge sakinlerinden Celal Ataken ise, Belediye Başkanı Turan Atlamaz döneminde başlayan, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü döneminde kısmen hızlandırılan Yukarı Sanayi projesi kapsamında Cengiz Topel Caddesi’nin Türk Telekom önüne kadar genişletildiğini hatırlatıyor.
50 yıldır bölgede ikamet ettiğini belirten Ataken, Başkan Külcü’nün bölge esnafı ile görüştüğünü, ancak bazı itirazlar üzerine mutabakat sağlanamadığını söylüyor.
Ataken, şöyle devam ediyor: “Atlamaz döneminden bugüne kadar 8 yıl geçti. Yukarı Sanayi mezbelelik durumda. Akşam saat 20.00’den sonra çoluk, çocuk aile buradan geçmeye çekiniyor. Konuta açılan bölgeye park ve çocuk oyun alanlarının ihdas edilmesini istiyoruz. Cengiz Topel Caddesi üzerinde mülkü bulunan esnafımızın da mağdur edilmemesi temennimizdir.”

Düşünceni söyle, yorum yaz...