13 Eylül 2012 Haber Yayın Tarihi:

“DEVLET ÖĞRETMENİYLE BARIŞMALI VE GEÇMİŞİYLE YÜZLEŞMELİDİR”

Türkiye’de 32 yıl önce gerçekleştirilen askeri darbenin yıldönümü nedeniyle Çorum Demokrasi Platformu üyeleri tarafından protesto düzenlendi.
Eski TÖB-DER Binası önünde gerçekleştirilen protestoda yapılan açıklamalarda el konulan TÖB-DER’in tüm malvarlığının da geri verilmesi istendi.
Yapılan eylemde konuşan TÖB-DER’in eski başkanı, emekli öğretmen Sami Akpınar, 12 Eylül’ün sendika ve derneklerin kapatıldığı mal varlıklarına el konulduğu ve baskı ve terör uygulanarak toplumun sindirildiği bir gün olduğunu ifade etti. Bundan 32 yıl önce 12 Eylülde ülkenin bir Açıkhava cezaevine dönüştürüldüğünü vurgulayan Akpınar, “TÖB-DER’in tüm mal varlığının iadesi, 12 Eylül darbesinin izlerini silebilmenin önemli bir göstergesi olacaktır” dedi.
12 Eylül Askeri yönetimi tarafından kapatılan TÖB-DER’in Çorum’daki eski başkanı Sami Akpınar, 12 Eylül’ün Cumhuriyet ve Atatürk adına Cumhuriyetin bütün kazanımlarının yok edildiği bir gün olduğunu söyledi.
Akpınar, “12 Eylül, bu ülkenin tüm varlıklarının küresel sermayenin kontrol ve acımasız sömürüsüne açıldığı gün oldu.12 Eylül, etnik ve inanç kimliklerinin uyandırıldığı, siyasetin etnik ve inanç kimlikleri üzerine inşa edilmesinin önünü açan gün oldu. 12 Eylül, bugün ülkenin bölünme korkusunun yaşanabildiği ortamın, tohumlarının ekildiği gün oldu. Ve 12 Eylül, tüm emek eksenli oluşumlarının tasfiye edildiği gün oldu. O gün, anayasasılağvedilmiş, tüm siyasi partileri, tüm sendikaları, tüm dernekleri kapatılmış,tüm mal varlıklarına el konulmuş, tüm yöneticileri içeri atılmış, büyük bir baskı ve terör uygulanmış ve toplumun sindirilmiş olduğu bir gün…
Yani ülkenin açık bir cezaevine dönüştürüldüğü gün…
Bu ülkenin sosyal dokusunun temeli olan Alevi-Sünni halk birbirine düşman edildi. Bu gün bile bu iki inanç grubu birbirine karşı tahrik edilmekte. Ve 12 Eylül, anayasanın lağvedildiği, tüm anayasal kuramlarının kapatılarak devletin yönetimine el konulduğu gün oldu. Yani 12 Eylül, bu toplumu silindir gibi ezen, büyük bedeller ödenerek kazanılan bütün demokratik hak ve özgürlüklerin gasp edildiği gün oldu.
12 Eylül, Cumhuriyet ve Atatürk adına cumhuriyetin bütün kazanımlarının yok edildiği bir gün oldu.
12 Eylül, bu ülkenin tüm varlıklarının küresel sermayenin kontrol ve acımasız sömürüsüne açıldığı gün oldu.
12 Eylül, etnik ve inanç kimliklerinin uyandırıldığı,siyasetin etnik ve inanç kimlikleri üzerine inşa edilmesinin önünü açan gün oldu. 12 Eylül, bugün ülkenin bölünme korkusunun yaşanabildiği ortamın, tohumlarının ekildiği gün oldu. Ve 12 Eylül, tüm emek eksenli oluşumlarının tasfiye edildiği gün oldu.
60″lı yıllarda çivisine ve tuğlasına kadar o günün öğretmenleri tarafından yaptırılan, öğretmen örgütünün dernek faaliyetlerini yönettiği işte bu bina (eski TÖB-DER Binası) Bu binalardan Türkiye genelinde yüzlercesi var. Hepsi de öğretmenler tarafından yaptırıldı. Hepsine de 12 Eylül darbesi döneminde el konuldu. Daha sonra tüm partilerin, tüm sendika ve derneklerin tüzel kişilikleri ve mal varlıkları iade edildiği halde, 1980 yılında 360 bin öğretmenin 200 binini bağrında toplamış ve o günün en büyük öğretmen kuruluşu olan TÖB-DER’in yani Türkiye Öğretmenleri Birleşme Ve Dayanışma Derneğinin tüzel kişiliği ve mal varlıkları iade edilmedi.
1980’den bu güne kadar devleti yöneten askeri hükümet döneminden sonra gelen, Özal dönemi, Demirci dönemi, Çiller dönemi, Ecevit dönemi ve 10 yıldır hükümet olan Erdoğan dönemi, yani tam 32 yıl boyunca bu sorun çözülmemiş, öğretmenlerin alın teriyle yaptıkları mal varlıkları iade edilmemiştir.
Oysaki o gün öğretmenlerin verdiği mücadele, bugün öğretmen ve tüm çalışanların sendikal haklarını kazanmasının temeli ve ödenen bedeli olmuştur. Bugün TÖB-DER’in tüm mal varlığının iadesi, 12 Eylül darbesinin izlerini silebilmenin önemli bir göstergesi olacaktır.

Düşünceni söyle, yorum yaz...