9 Eylül 2012 Haber Yayın Tarihi:

ÇORUMLU MEYDAN İSTİYOR

Çorum’un 45 yıl önce bir meydanı vardı. Saat Kulesi etrafındaki alan bayramlarda kullanılan bir yer olarak hatırlanıyor. Şimdiki Hürriyet Parkı yok. Çorumgaz’ın kullandığı bina ve jandarma birliğinin binası görülüyor. Hiç de azımsanmayacak bir kalabalı barındırabilen meydan bugün bir kısmı Hürriyet Parkı bir kısmı otobüs durağı olarak kullanılan bir yer haline geldi. Gazi Caddesi ve İnönü Caddesi ile de yol haline getirildi.
Bugün için 45 yıl öncesinin meydanına eş olabilecek bir alan gözükmüyor. Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün eski TEKEL binası, Özel İdare binası ve Sağlık Müdürlüğü’nü kaldırarak arka tarafıyla birleştirmek yoluyla ortaya çıkarmayı düşündüğü meydan dışında bir alternatif de gözükmüyor. Konuyu sokaktaki, parktaki vatandaşa da sorduk. İşte aldığımız yanıtlar:

Ali Rıza Demiralıç (79) :“Doğma büyüme Çorumluyum. Çorum’un eski meydanını iyi biliyorum. Hürriyet Parkı yoktu ve burası meydandı. Sonradan kalktı. Bugün için meydan yok. Adı var ama kendisi yok. Eğer bir meydan olursa Çorum açısından çok iyi olur. Şehirleri meydanlar gösterir.”

Hüseyin Kabakçı (65):20 yıldır Çorum’dayım. Madenciydim. Başka memleketlerde nasıl meydanlar varsa Çorum’a da bir meydan yapılmalı. Park ne kadar ihtiyaç ise meydan da ihtiyaç. İnsanların buluşabilecekleri, siyasi partilerin mitinglerini yapabilecekleri meydanlar gerekli. Mitingleri bile cadde üzerinde yapıyoruz. Bu düzelmeli.”

Hüseyin Keskin (65):“Eğer Çorum büyümek istiyorsa parkı da olmalı, işyerleri de meydanı da. Meydan çevresine değer katar. Yolları kapatan yayalar nefes alır. Bayramlarda törenler daha düzgün yapılır. Siyasi parti mitingleri rahat olur.”

Akın Avcı (70):Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinin bile meydanı var. Çorum’un da eskiden meydanı vardı. Eğer imkan varsa bina dikmek yerine meydan olarak hazırlanması çok daha doğru olur. Böylelikle insanlar nefes alabilir. Bayram yapabileceğimiz bir yer bile yok. Bir kez başıma adam düştü, stada gitmedim.”

Aykut Kolağası (43):Yurtdışında gördüğüm meydanlara hep imrendim. Kentin insanları mutlaka gün içinde bir kez olsun meydana uğruyor. Kültür, sanat, eğlence, dinlence aklınıza ne gelirse meydanlar açık. Sergiler düzenleniyor. Mini sokak konserleri düzenleniyor. Bayramlar kutlanıyor. Çevresinde dinlenme yerleri ile huzur veriyor. Çorum’da neden olmasın.”

Düşünceni söyle, yorum yaz...