7 Eylül 2012 Haber Yayın Tarihi:

ÇOCUKLARIMIZ KOBAY HALİNE GETİRİLDİ

Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Mahmut Alparslan düzenlediği basın toplantısında eğitim öğretimin başlamasına az bir zaman kalmasına rağmen Milli Eğitim Bakanı ve Başbakanın ısrarı ve inadı ile tüm eğitim kültürü ve oturmuş olan eğitim öğretim yapısının bir kaos ve karmaşa içine düştüğünü ifade etti.
Okulların açılmasına sayılı günler kalmasına rağmen, bakanın dahil ne olacağını bilmediğini ve çocukların bir kobay haline dönüştürüldüğünü kaydetti.
60 Ayda ısrar eden zihniyetin çocukları ve velileri okula gitmeden hastanelerin yolunu tutmak zorunda bıraktığını söyleyen Alparslan, “Bu anlayış akıl ve mantıktan uzak olduğu gibi maalesef vicdandan da uzaktır. 60 Aylık 5 yaşındaki çocuğu anne ve babasından ayırıp okula zorla gönderen 5. Sınıf çocuğunu yaklaşık 10 saat okulda tutan anlayışı anlamakta zorlanıyoruz” dedi.
Doktorlara baskı yapılarak rapor alınmasının önüne geçilmesini 60 aylık çocuğunu okula göndermeyenin zihniyetini PKK ile eşleştiren Başbakanı da kınadıklarını anlatan Alparslan, dayatma ve zorlamanın ortaya çıkardığı hilkat garibesinin ortada olduğunu ve okulları hangi saatte başlayıp hangi saatte biteceğinin belli olmadığını dile getirdi. Getirilen sisteminle birlikte okullarda yığılma olduğunu ve okullarda bulunan laboratuar ve atölyelerin sınıf haline getirildiğini belirten Mahmut Alparslan, “getirilen sistem sadece çocukların dinimizi öğrenmeleri açısından iyi geri kalanı işe yaramaz. 1. Kademe ile 2. Kademe aynı binada ders görecek mi? Bakanın açıklamalarına göre görmeyecektir. Derslikler sıralar ve tuvaletler 5 yaşa göre ayarlanacak mı? Sınıflarda 60-68-72-82 aylık öğrenciler aynı ortamda mı ders görecek? 4- 4 yılda yetiştirdiğin okul öncesi öğretmenleri varken, 60 Aylık öğrenciye ders verecek öğretmenin formasyonunu bir haftada nasıl sağlayacaksınız? Çocuklarını göndermeyen veliler için nasıl bir çözüm bulacaksınız? Sınıf sayısını artırmak için kaç laboratuar ve kaç etkinlik odasını sınıf yaptınız. Bu değişiklikler öğrencinin yetişmesinde olumsuz etki yapacak mı? Norm fazlası olan öğretmenler var mı? Varsa bu sayı kaçtır? Bunları ne yapacaksınız?
Köyden il ve ilçe merkezine tekrar göndereceğiniz öğretmenlerin bütün hayatları ve aile huzurları bozulacağı için bu öğretmenlerimizin motivasyonunu nasıl sağlayacaksınız? Açıkçası bir dayatma ve inatlaşmanın ürünü olan bu uygulamanın hiçbir ön hazırlık ve pilot uygulama yapılmadan tüm ülkeye dayatan bu zihniyeti, topluma ve öğretmenlere norm fazlası olmayacak diye yalan söyleyen Bakan ve onların sözcüsü durumunda olan Eğitim Bir-Sen’i bir an önce yanlıştan vazgeçmeye, Tüm Öğretmenlerden Özür dilemeye çağırıyoruz” diye konuştu.

Düşünceni söyle, yorum yaz...