6 Eylül 2012 Haber Yayın Tarihi:

Yetiştiriciler Saman ve Yem Fiyatından Yakındı

Tarım Müdürü Ermiş ile Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Gedikli, Hayvan Pazarı’nı ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ni ziyaret ederek hayvancılıkta yaşanan sorunlar, pazar yeri işletmesi, karşılaşılan zorluklar ve eksiklikleri dinledi. Üreticiler canlı hayvan fiyatlarının düşmesi ve kaba yem ile saman fiyatlarının aşırı artmasından dert yandı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Elfaz Ermiş, Hayvan Pazarı’nda incelemelerde bulundu.

Çorum’un 200 bin büyükbaş ve 180 bin küçükbaş hayvan varlığı ile hayvancılık açısından önemli bir merkez haline geldiğini belirten Elfaz Ermiş, “Yılda 35 bin damızlık düve ve 35 bin baş besi hayvanı ile yaklaşık 150 bin kuzu üretimi yapılmaktadır” dedi.

Çiftçilerin ürettikleri damızlık ve besi hayvanları uygun şartlarda pazarlayabilmesi açısından önemli olan ve Ticaret Borsası tarafından işletmeciliği yapılan ve bölgenin en büyük pazarlarından olan Merkez Hayvan Pazarı’nda İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürü Elfaz Ermiş ile Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Erkal Gedikli incelemelerde bulundu.

İncelemede çiftçilerle görüşmeler yapan Ermiş, hayvancılıkta yaşanan sorunlar, pazar yeri işletmesi, karşılaşılan zorluk ve eksiklikler sorunlarını dinledi. Bir çiftçinin canlı hayvan fiyatlarının düşmesi ve kaba yem ile saman fiyatlarının aşırı artmasının kendilerini zor duruma düşürdüğünü belirtmesi üzerine Ermiş karlı bir hayvancılık için kaba yem kaynağı olan mera alanlarının korunması, kaliteli ve doyurucu kaba yem bitkisi ekiliş alanlarının artırılması gerektiğini söyledi.

Saman ve ot fiyatlarındaki suni artışın önlenebilmesi için Bakanlığın çalışma yaptığını kaydeden Ermiş, bu çerçevede ot ve saman ithalatının yolunun açıldığını bildirdi. Ermiş, ayrıca Bakanlığın hayvancılığa özel bir önem verdiğini bunun en büyük göstergesinin de 2011 yılında Çorum üreticisine hayvancılık desteklemeleri kapsamında 50 milyon TL üzerinde destekleme verildiğini ve bu desteklemelerin direkt üreticinin cebine girdiğini kaydetti.

Üreticiler bu yıl özellikle Şap hastalığının çıkmadığını ve hayvanlarının verim kayıplarının olmadığını ifade ederek, bunun için tüm hayvan sağlığı hizmetlerinde çalışan görevlilere ve Hayvan pazarının ruhsatlandırılması ve hayvan sevk raporlarının pazar yerinde verilmesinden duyulan memnuniyeti belirterek tüm ilgililere teşekkür etti.

Ermiş daha sonra aynı alan içerisinde yer alan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ni ziyaret ederek, Birlik Başkanı Hüseyin Cimbek ve yönetim kurulu üyeleri ile üreticilerin sorunlarını dinledi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...