6 Eylül 2012 Haber Yayın Tarihi:

“Daha Büyük Yatırımları Hak Ediyoruz”

Vali Başköy, daha büyük projeler, daha büyük fabrikalar için sermayenin bir havuzda toplanması ve yeni modeller üzerinde kafa yorulması gerektiğini belirterek, “Küskünlükler, dargınlıklar varsa bir kenara bırakılarak güçbirliği yapmalı ve büyük yatırımları Çorum’a kazandırmalıyız” şeklinde konuştu.

Vali Sabri Başköy, TÜRKONFED’in öncülünde Çorum’un çekapının yapıldığını söyledi.

Çorum ekonomisinin tüm yönleriyle değerlendirildiği “Bölgesel Kalkınmada Yerel Dinamikler: Çorum Modeli ve 2023 Senaryoları” raporunun tanıtım toplantısına katılarak bir konuşma yapan Başköy, “Bu raporun uzman bir hoca tarafından hazırlanmış olması ve bununla birlikte bölgesel bazdan il çapına düşürülmesi önemlidir. Bu kapsamda diğer illere örnek teşkil eden bir çalışma yapılmış” diye konuştu.

Dünyada acımasız bir rekabetin olduğunu söyleyenr Vali Başköy, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Az olsun benim olsun mantığıyla gittiğinizde bir zaman sonra azı da bulamıyorsunuz. Çorum modeli denilen ekonomik kalkınma 1990’lı yıllarda küçük sermayelerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkmış. Bunu daha ileri bir ivmeye taşıyabilmek için yeni jenerasyona büyük görevler düşüyor. Daha büyük projeler, daha büyük fabrikalar için sermayenin bir havuzda toplanması ve yeni modeller üzerinde kafa yorulması gerekiyor. Küskünlükler, dargınlıklar varsa bir kenara bırakılarak güçbirliği yapmalı ve büyük yatırımları Çorum’a kazandırmalıyız. Türkiye’de sadece fabrikalarıyla var olan il ve ilçeler bulunuyor. Bugün Karabük’ü il yapan demir çelik fabrikasıdır. Kırıkkale’yi il yapan oradaki MKE fabrikalarıdır. Keza İskenderun aynı bu şekilde büyüdü.

Çorum’da bir ekonomik model meydana getirildi. Bunun kıvancı yaşanıyor ancak daha büyük yatırımları nasıl kazandırırız diye düşünmeliyiz ve Çorum modelini taçlandırmalıyız.

Valilik olarak yaptıklarınızı zorlaştırmamak adına yanınızdayız. Artık kalkınma özel sektörden geçiyor. Bizim görevimiz yatırımcının önünü açmaktır.”

Düşünceni söyle, yorum yaz...