22 Ağustos 2012 Haber Yayın Tarihi:

Müzede 8 Medeniyete ait 14 Bin Eser Mevcut

Hititlerin diyarı olarak bilinen Çorum, 4 bin yıllık tarihi ile 8 medeniyete ev sahipliği yapan il olarak biliniyor. İç Anadolu’nun gelişen illerinden biri olan Çorum, leblebisi ile tanınıyor. Tarihi, Hititlere dayanan kentin müzesi de Topkapı Sarayı’nı andırıyor.
Ankara-Samsun karayolunda levhalarla tarif edilen ve ‘Çorum Müzesi’ni gördünüz mü’ tabelaları vatandaşları müzeye yönlendiriliyor. 98 yıl önce hastane olarak planlanan ve 2003 yılında müze olarak kullanılmaya başlanan bina, yapısal olarak da tarihi bir yapıya sahip, arkeoloji salonunun yanı sıra müzede kentin kültürünü anlatan leblebi ve kahvehane salonları ile de vatandaşları ağırlıyor.
M.Ö. 6 binli yıllara dayanan eserler yine Çorum Müzesi’nde sergileniyor. Alacahöyük, Şapinuva, Boğazköy, Resuloğlu, Eskiyapar ören yerlerinde yapılan kazılarda elde edilen eserlerde bu sayı her yıl artıyor. Müzede Hitit, Eski tunç medeniyetlerine ait eserler sergileniyor.
Çorum’da 1834 yılından itibaren başlayan arkeolojik araştırmalar ve devamında yapılan kazı çalışmaları, Anadolu’da var olan toplumların yaşamlarına ışık tutmuş, bu toplumlardan Hititlerin yarattığı büyük uygarlığa başkentlik yapmış Hattuşaş ve yanı başındaki Alacahöyük, Çorum’u dünya’ya tanıtarak haklı bir üne kavuşturmuştur. Çorum’da yüzyıldır yapılan arkeolojik kazılar, ilin Hitit Uygarlığı’nın merkezinde bulunması nedeniyle son yıllarda yerli ve yabancılar tarafından yapılan araştırmalar yoğunlaşmış, bunun sonucunda da yeni arkeolojik kazı alanları açılmıştır.
Turizm potansiyeli bulunan bu alanların yakın zamanda gelecek talepler doğrultusunda turizm arzına dönüştürülmesine çalışıldığı belirtiliyor. Ayrıca, bu kazı alanlarında açığa çıkartılan eserlerin sergilendiği üç müzesi bulunan Çorum, il merkezinde yer alan Çorum Müzesi ile ünik Hitit eserlerinin sergilendiği müze olması açısından da önemli bir konumdadır. Yeni teşhiri ile göz dolduran müze yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından beğenilmekte ve ziyaretçi sayısı her geçen gün artarak üst seviyeye çıkıyor. Alacahöyük ören yerlerini 2011 yılında 116 bin kişi ziyaret ederken 14 bin eseri barındıran Çorum Müzesi’ni ise 24 bin kişi tarafından ziyaret edildi. İç Anadolu’nun Topkapı Sarayı olarak da nitelendirilen Çorum Müzesi aynı zaman da yaptığı projelerle de turizme büyük katkı sağlıyor.

Düşünceni söyle, yorum yaz...