13 Ağustos 2012 Haber Yayın Tarihi:

Gerçek din adamı ve gerçek yetkili….

“2. KEZ HACCA VEYA UMREYE GİTMEYİ HAK GASBI SAYARIM”

23 yıldır Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışıp bunun 8 yılını müftülük hizmeti ile geçiren Çorum’un Ortaköy İlçesi Müftüsü Adnan Zeki Bıyık, gitmeyenlerin hakkına tecavüz olarak nitelendirdiğinden kendisine kafile başkanlığı olarak verilen hac ve umre görevini reddetti.

Edinilen bilgiye göre Müftü Adnan Zeki Bıyık, “27 defa hacca giden müftülerin olduğu bir ülkede ikinci kez hacca veya umreye gitmeyi hiç gitmeyen arkadaşlarımın hakkına tecavüz olarak saydığımdan hac sebebi ile şahsıma verilen kafile başkanlığı görevini de iade ediyorum. Tüm meslektaşlarımı da müstağni gönüllü olmaya davet ediyorum” dediği öğrenildi.

Üç fakülte bitiren ve aynı zamanda konservatuar mezunu da olan Ortaköy İlçe Müftüsü Adnan Zeki Bıyık’ın bu örnek davranışı kendi personeli ve halk tarafından da takdirle karşılandı.

İlklerin adamı olarak da bilinen Müftü Bıyık, Türkiye’de yine bir ilke imza atmış oldu. 3 ile 5 milyar arası değişen bir yolluk parasını da almayarak örnek bir tavır sergileyen Müftü Bıyık, “Mübarek topraklar para devşirme yeri olarak görülmemeli. ‘Bizi Allah davet etti, Kâbe çağırdı’ gibi ifadeleri kullanan paranın zebunu olmuş şahısları da kınıyorum” dediği kaydedildi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...