6 Ağustos 2012 Haber Yayın Tarihi:

Alaca Bir Neferini Şehit Verdi

Hakkari’de jandarma karakoluna düzenlenen terörist saldırıda 6 asker ve 2 köy korucusu şehit oldu. Çıkan çatışmada 11 terörist öldürüldü. Çatışmada şehit olan askerlerden Jandarma Er Burak Mevlüt Tütüncüoğlu’nun (21)Çorumlu olduğu bildirildi.

Hakkari merkeze bağlı Geçimli köyündeki askeri karakola teröristlerce düzenlenen saldırının ardından çıkan çatışmada, 6 asker ile 2 köy korucusu şehit olurken, çok sayıda asker, korucu ve vatandaş da yaralandı.

Kent merkezine 25 kilometre uzaklıktaki Geçimli köyünde konuşlu bulunan askeri karakola, gece saatlerinde terör örgütü mensuplarınca roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi.

Güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada, ilk belirlemelere göre 6 asker ile 2 köy korucusu şehit oldu. Çatışmada 11 terörist de öldürüldü.

Helikopterlerle Hakkari Devlet Hastanesi ile Hakkari Asker Hastanesi’ne kaldırılan yaralılar, tedavi altına alındı.

Çorumlu şehit Jandarma Er Burak Mevlüt Tütüncüoğlu’nun Alaca ilçesine bağlı Büyükhırka Beldesi nüfusuna kayıtlı olduğu bilgisine ulaşıldı.

Bir erkek kardeşi olan şehit Tütüncüoğlu’nun annesi ile birlikte Ankara’da ikamet ettiği öğrenildi.

Öte yandan Hakkari’nin Çukurca İlçesi’ndeki hain saldırıda 21 yaşındaki Jandarma Er Burak Mevlüt Tütüncüoğlu’nun şehit düşmesi memleketi olan Çorum’un Alaca İlçesi’ni yasa boğdu. Tezkeresine 2 ay kalan, anne ve babası ayrı olan şehidin 2 yıl önce evlendiği ve 1.5 yaşında bir oğlu olduğu belirtildi.

Çorum’un Alaca İlçesi’nde ailesiyle birlikte yaşarken, kuaför annesi Handan Duygun ile babası Tuncay Tütüncüoğlu’nun boşanması üzerine 3 yıl önce Ankara’nın Mamak İlçesi’ne taşınan Burak Mevlüt Tütüncüoğlu, geçen yıl askere gitti. Ankara’da anne ve kardeşi ile birlikte yaşamaya başlayan Tütüncüoğlu, 2 yıl önce Hülya Tütüncüoğlu ile evlendi. 1.5 yaşında erkek çocuğu bulunan Tütüncüoğlu, geçen yıl askere gitti. Acemi birliğindeki eğitim ardından Burak Mevlüt Tütüncüoğlu, Hakkari’ye gitti.

Tezkeresine 2 ay kalan Tütüncüoğlu, terörist saldırıda 5 arkadaşı ile birlikte şehit düştü. Acı haberi önce Ankara’daki anne Handan Duygun, ardından da Alaca’daki çok sevdiği dedesi 74 yaşındaki Mustafa Duygun öğrendi. Torunu ile 2 gün önce konuştuğunu anlatan dede Duygun, “Bana, ‘Siz rahat uyuyun biz buradayız. Birazdan da nöbete gidiyorum. Burada nöbet tutarak günlerimiz geçiyor. Hakkını helal et’ dedi. Daha sonrada haberi geldi” diye konuştu.

Şehidin dayısı 37 yaşındaki Hakan Duygun da, Mevlüt Tütüncüoğlu’nu 1 ay önce parmağında kırık olduğu için kendisine verilen izin sayesinde gördüğünü söyledi. Tütücüoğlu, “Vatan sağolsun. En yüksek makama erişti. Herkese nasip olmaz” dedi.

Alınan bilgiye göre, Şehit Burak Mevlüt Tütüncüoğlu’nun cenazesi bu gece geç saatlerde Merzifon Havaalanı’na getirilecek ve oradan askeri araçla alındıktan sonra Alaca’ya götürülecek. Bugün Alaca’da yapılacak Askeri törenin ardından şehit Tütüncüoğlu’nun cenazesi Alaca Eski Cami’de öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından ilçe mezarlığında toprağa verilecek.

Hakkari’deki çatışmada şehit düşen Jandarma Er Tütüncüoğlu’nun Alaca’daki evine ateş düştü.

Jandarma Er Tütüncüoğlu’nun şehit olduğu haberi sabah saatlerinde Ankara’da yaşayan ailesine verildi. Oğlunun şehit haberini alan anne Handan Duygun ve şehidin eşi Hülya Tütüncü acı haberle adeta yıkıldı.

Acılı anne, Çorum’un Alaca ilçesindeki şehit evinde gazetecilere dönerek, “Kandilli sırf sen sen ölesin diye ne oğlanlar doğuracağım. Daha ne oğlanlar doğuracağım biliyor musun. Sen öldün Kandilli, sen öldün. Benim bir tane daha oğlum var. Kandilli sen öldün” dedi.

Şehit askerin 1.5 yaşında Ömür isminde bir oğlu olduğu öğrenildi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...