22 Ağustos 2021 Haber Yayın Tarihi:

ÇORUMLU ALEVİLERİN AŞURA GÜNİ MATEM TÖRENİ

Çorumda yaşayan aleviler İmam Hüseyin ve dostlarının kerbeladaki şehadet gününü Ehli Beyt camilerinde hazırladıkları anma töreniyle ihya ettiler.

Öğle ve ikindi namazlarının Caferi yani 12 İmam mezhebine göre peşpeşe kılınmasının ardından Muhammed Bedri’nin Kuran okumasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını Muhammet Ali yaparken sunumları Zeynel Yıldırım yaptı.

Bilggisayar yönetimini Ali Mertin yaptığı törende Ali keskinin şiiri ve slayt gösterisinin ardından hazırlanan minik bir tiyatro sahnesi sergilendi.
Elmas Kolbükenin makalesinin ardından Cami imamı Özgür arapoğlu hoca günün mana ve önemini anlatan bir konuşma yaptı.

İmam Özgür arapoğlu konuşmasında kerbelaya ağlamanın yanı sıra kerbelanın İmam Hüseyinin mesaajının güncellenmesi gerektiğine ve Onun hedefi olan Kuran ve fıkhın namaz,hac ve Ramazan ayı orucunun önemine dikkat çekerek,bu günlerde tatlı dağıtanların,bu günleri matem orucu ilan edenlerin,sazla ,semahla anma yada kutlama yapanların ,bereket ayı ilan edenlerin çok büyük yanlış yaptıklarını belirterek Alevilerin her taraftan yalan ve çarpıtmalarla kuşatıldığını ve bunun aşılması gerektiğini belirtti.
Halil Çelik ve Altan demirin mersiyelerinin ardından tören dua ile bitti. Törenin bitiminde Ehli Beyt vakfı yönetimince katılanlara Aşura günü ne oldu? İsimli bir kitap ve çeşitli ihsanlar dağıtıldı.

Düşünceni söyle, yorum yaz...