8 Haziran 2021 Haber Yayın Tarihi:

BAKAN, 1 AYDA 25 KADIN ÖLDÜRDÜ DİYE ÖĞÜNDÜ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri yaptığı basın açıklamasında Bakanın, 1 ayda 25 KADIN öldürüldü diye övündüğünü ileri sürdü.

Yapılan açıklama, “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri olarak, 3 Ocak 2021 tarihinde ayrılmak istediği erkek tarafından boğularak öldürülen Aslıhan Dal’ın davasında adalet için buradayız. Aslıhan, 14 yaşındayken kaçırılıp istismara uğrayan bir çocuk, 29 yaşında erkek şiddeti nedeni ile öldürülen bir kadın. Aslıhan yıllarca fiziksel, ekonomik, psikolojik şiddete maruz kalmış ve bu şiddetten uzaklaşabilmek için mücadele ederken yaşamını yitiren bir kadındı.
Kadınları şiddete karşı koruyan, kadınların can simidi dediğimiz İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekilmesi kararı bir gecede alındı. Bu hukuksuz karara karşı aylardır mücadele ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki kadınları, çocukları, LGBTIQ+’ları şiddete açık hale getiren şey, yetkililerin görevlerini savsaklamalarıdır. Bir ayda 25 kadın öldürülüyor diye İçişleri Bakanı bununla övünmeye kalkıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı pandemide artan kadına şiddet ‘tolere edilebilir’ diye bir açıklamaya yapabiliyor. Kadınlar her gün kendi hayatlarına dair karar vermek için öldürülürken, defalarca başvuru yaptıkları halde korunmadıkları gerçeği ortadayken, bizler kadına yönelik her türlü şiddeti, kadın cinayetlerini normalleştirmeye çalışmanızı asla tolere etmiyoruz, etmeyeceğiz. Öldürülen her bir kadın için adliyelerde, meydanlarda olmaya devam edeceğiz.
Buradan tüm kadınlara çağrımızdır. 19 Haziran’da Türkiye’nin dört bir yanından kadınların, LGBTİQ+’ların katılımla İstanbul’da “İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz” mitinginde tüm il meclislerimizle, ilçe meclislerimizle, mücadele alan örgütlerimizle birlikte “Anayasayı, yasayı, sözleşmeyi uygula” diyerek Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri kortejinde buluşacağız.
Aslıhan Dal için, öldürülen bütün kadınlar için adalet istiyoruz. Mücadelemizle Kadın Cinayetlerini Durduracağız.
Çorum Kadın Meclisi”

Düşünceni söyle, yorum yaz...