3 Haziran 2021 Haber Yayın Tarihi:

ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLER ANKARA YOLUNDA

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Selim AYDIN,yaptığı yazılı basın açıklamasında, ”Ataması yapılmayan öğretmenlerimizin bu mücadelelerinde yanlarındayız. Türkiye’nin dört bir yanından yola çıkacak olan meslektaşlarıma hayırlı yolculuklar diliyorum. Samsun’dan hareket eden araçlarımıza , Çorumdan da arkadaşlarımızı dahil ederek Ankara’ya uğurladık.

Türk Eğitim-Sen Genel Merkezimiz öncülüğünde haklı taleplerini ( Ek 40 bin atama)  haykıracak olan meslektaşlarımızın bu haklı talepleri derhal karşılanmalı. Eğitimde tasarruf olmaz.

Ek atama istiyoruz! Ücretli öğretmen sayısı kadar ek atama istiyoruz.

2020 yılı Haziran-Temmuz ayında emekli olanlar ve önümüzdeki Haziran-Temmuzda emekli olacaklar hesaba katıldığında yaklaşık 40 bin öğretmenin boşluğunu 20 bin öğretmenle doldurmamamız mümkün değildir. Ülkemizde öğretmen açığı ücretli öğretmenlerle doldurulmaya çalışılmaktadır. Genel Merkezimizin araştırmalarına göre,  81 ilden gelen veriler doğrultusunda ülkemizdeki ücretli öğretmen sayısı 69 bin 326’dır. Pandemi koşulları nedeniyle birçok kademede yüz yüze eğitime geçilemediği göz önüne alınmalıdır. Şayet yüz yüze eğitime geçilseydi ücretli öğretmen sayısı emin olun 100 bini aşacaktı. Ücretli öğretmen görevlendirmesinin yanı sıra 109 bin 616 norm açığı bulunmaktadır. Sadece İstanbul’da öğretmen açığı 34 bin 387’dir. Bazı branşlarda 86-87 puan almasına rağmen atanamayan öğretmenlerimiz bulunmaktadır. Dolayısıyla bir yanda 109 bin norm açığımız olacak, 70 bin civarında ücretli öğretmen çalıştıracaksınız, diğer yanda 40 bin öğretmen emekli olacak ama Bakanlık olarak sadece 20 bin meslektaşımızı iş başı yaptıracaksınız. Bu kabul edilemez!”

Aylardır atama bekleyen öğretmenlerle birlikte 2021 yılı içerisinde ilave öğretmen ataması için çağrı yapıyoruz. Ataması yapılmayan öğretmenlerimiz bugün Ankara Ulus’ta Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi ve şubelerinin katkıları ile  bir kez daha EK ATAMA talebiyle ses verecekler. Meslektaşlarımızın gayretine destek olmak amacıyla Türkiye genelinde otobüsler kiraladık. Türk Eğitim-Sen Samsun – Amasya ve Çorum şubeleri olarak kiraladığımız araçlar ile, ilimizdeki atanamayan meslektaşlarımızı yolcu ettik. İnşallah emeklerinin karşılığını alırlar. Genel Merkezimize böyle bir organizasyona öncülük ettikleri için şükranlarımı sunuyorum.  

Yolunuz açık , mücadeleniz kutlu olsun Kıymetli Meslektaşlarım,Rabbim ümitlerinizi kayırsın.  Güzel haberlerle dönmeniz dileğiyle” dedi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...