26 Mayıs 2021 Haber Yayın Tarihi:

MHP’DEN İHRAÇ, AKP’DEN İSTİFA

Son zamanlarda yaygın ve yerel basının gündeminde kendisine yer bulan Çorum İskilip İlçe Belediyesi bu defa ihraç ve istifalarla gündemde yer buldu.

Cumhur ittifakının MHP kanadından İskilip İlçe Belediye Başkanlığını kazanan Ali Sülük, 5 MHP’li 4 AKP’li Belediye meclis üyesinin aleyhte oy kullanması ile bütçeyi kuruldan geçirememiş ve ortam gerilmişti. Daha sonra bir basın açıklaması ile konu hakkında kamuoyunu bilgilendiren 9 üye, Başkan Ali Sülük’ü yolsuzlukla itham etmiş ve savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

MHP, ”İÇ TÜZÜĞE AYKIRI DAVRANDILAR”

Milliyetçi Hareket Partisi Çorum İl Başkanı Agâh Karapıçak İskilip Belediye Meclis Üyeleri hakkında başlatılan ihraç işlemlerini kamuoyuna yazılı basın açıklamasıyla duyurdu.

İl Başkanı Agâh Karapıçak tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, ” Bir süredir İskilip İlçemizde cereyan eden, gerek yerel gerekse ulusal basında yer bulan haberler neticesinde Genel Merkezimiz denetiminde yapmış olduğumuz inceleme ve soruşturma sonucunda; İskilip Belediye Meclis Üyeleri Mehmet Sözer, İsmail Suakıtıcı, Erol Kambur ile alakalı olarak; Milliyetçi Hareket Partisi İç Tüzüğünün 78. Maddesinde düzenlenen “Disiplin Cezasını Gerektiren Haller” başlıklı maddenin “kesin çıkarma cezasını gerektiren haller” başlıklı 4. Fıkrasının ( c ) bendinde açıkça düzenleme altına alınan “partiyi ve parti yetkililerini gerçek dışı iddia ve gerekçelerle şikayet etmek ve parti yetkililerinin bilgisi olmadan parti adına resmi makamlarla muhatap olmak, yalan bilgi ve beyanda bulunmak, yetkisiz demeç yayımlamak, partinin yetkili organları nezdinde demokratik ve medeni ölçüler çerçevesinde halledilmesi gereken parti içi meseleleri, belli kademe ve silsile düzenini bozarak basın ve yayın organlarında açık şekilde tartışma ve polemik konusu yapmak,” ve aynı maddenin diğer hükümlerinin de adı geçen belediye meclis üyelerince ihlal ettiği sosyal medya başta olmak üzere yerel ve ulusal basının konuya yaklaşımı ve yine aynı belediye meclis üyelerinin savcılığa asılsız suç duyurusunda bulunmaları ile sabittir” dedi.

”BASIN AÇIKLAMASI YAPACAĞIZ”

MHP İskilip Belediye Meclis üyelerinden Ali Sülük ve Belediye hakkında tavır alan 5 kişiden 3’nün ihraç edilmesi ile ilgili açıklama yapan MHP Çorum İl Başkanı Agah Karapıçak’ın 2 MHP’li üye hakkında işlem yapmaması ise kafaları karıştırdı.

Öte yandan MHP’den ihraç istemi ile disipline sevk edilen İskilip MHP Belediye Meclis Üyeleri Mehmet Sözer, İsmail Suakıtıcı ve Erol Kambur’un önümüzdeki günlerde kamuoyunu bilgilendiren bir basın açıklaması yapacakları öğrenildi.

Konu hakkında görüştüğümüz MHP İskilip Belediye Meclis Üyelerinden İsmail Suakıtıcı, ” Bize şu ana kadar bir belge veya bilgi gelmedi ihraç olduğumuza dair. Şayet MHP’den ihraç edildiğimize dair bir belge elimize ulaşırsa hemen akabinde konu hakkında kamuoyunu bilgilendiren bir basın açıklamamız olacaktır” dedi.

KARAPIÇAK, BUNLARIN PARTİMİZLE ALAKALARI KALMADI”

İskilip Belediye meclis üyelerinin parti tüzüğüne aykırı hareket ettiğine vurgu yapan Karapıçak, “Yukarıda zikredilen İskilip İlçemiz Milliyetçi Hareket Partisi Belediye Meclis Üyesi ve Parti Üyesi olan şahısların eylem ve söylemlerinin parti iç tüzüğüne aykırı olduğu ve partimizin birlik ve beraberliğine zarar verebilecek mahiyette ağır disiplinsizlik suçlarını ihtiva ettiği değerlendirilmiş olup adı geçenler hakkında Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi kararı ile disiplin kuruluna sevk edilerek ihraç işlemleri başlatılmış bulunmaktadır” diye konuştu. Söz konusu belediye Meclis Üyelerinin partileri ile alakalarının kalmadığına vurgu yapan Karapıçak, ‘Adı geçen kişilerin Partimiz ile hiç bir bağ ve alakaları kalmamıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” dedi.

AKP’DEN DE 2 İSTİFA

MHP Belediye Meclis Üyeleri ile fikir birliğine vararak Başkan Ali Sülük ve Belediye hakkında şikayette bulunan AKP’li Belediye meclis üyelerinden iki kişinin de partilerinden istifa edeceği konuşulurken, istifa edecek meclis üyelerinin isimleri ise sır gibi saklanıyor.

Düşünceni söyle, yorum yaz...