18 Mayıs 2021 Haber Yayın Tarihi:

“19 Mayıs cumhuriyetin temelidir”

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum Merkez İlçe Başkanı Ulaş Tokgöz, boyun eğmeyen, hürriyeti ve bağımsızlığı tek yol seçen Türk Ulusu’nun evlatları olarak 19 Mayıs’ı heyecanla, coşkuyla kutlayacaklarını bildirdi.

Ulaş Tokgöz, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı.

Tokgöz, işgalci emperyalist güçlere karşı tam bağımsızlık, saltanata ve ihanet odaklarına karşı milli egemenlik mücadelesinin 19 Mayıs 1919’da başladığını ve bu günün ulusumuz için yeniden doğuşun günü olduğunu söyledi.

19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal ve arkadaşlarının Samsun’a çıkışının sadece Türkiye tarihini değil dünya tarihini de derinden etkilediğini ifade eden Tokgöz, “Ulusal günler bizler için tarihimizi, hürriyet ve bağımsızlık için ödenen bedelleri hatırlama günleridir. 19 Mayıs 1919’da yoksul ve bitap düşmüş, teslimiyete boyun eğdirilmiş bir halkın ‘ya istiklal ya ölüm’ parolasıyla emperyalizme, saraya ve sultana karşı Atasının önderliğinde yeniden ayağa kalktığı gündür. Bu özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi sadece ulusumuzun kaderini belirlemekle kalmadı, dünyayı ve özellikle coğrafyamızı da çok derinden etkiledi.

Bağımsızlık rotasını tarihe kazıyarak çizen Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, bu mukaddes mücadeleyi ırk, din, dil, mezhep farkı gözetmeden bireylerin özgürce yaşadığı bağımsız bir cumhuriyetle taçlandırdı, mazlum milletlere örnek oldu” ifadesini kullandı.

19 Mayıs 1919’un emperyalizme ve saltanata karşı ulusal egemenlik mücadelesinin başladığı, bir milletin var oluş ateşinin yakıldığı gün olduğunu dile getiren Tokgöz, “1919 Mayıs’ının 19’uncu günü Samsun’a çıkanlar bir ulusun küllerinden yeniden doğuşunu sağlayan, Anadolu’nun makus talihini, kaderini değiştirenlerdir. Atatürk ve arkadaşları sadece emperyalizmle değil, yerli işbirlikçiler, ihanet odakları ile de mücadele etti. İşgalci emperyalist güçlere karşı tam bağımsızlık, saltanata ve ihanet odaklarına karşı milli egemenlik mücadelesi 19 Mayıs 1919’da başladı ve ulusumuzun yeniden doğuşunun günü oldu. 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim, 23 Nisan, gibi milli bayramlarımızı unutturmaya çalışanlar ya da onların yerini doldurmaya çabalayanlar nafile bir çaba ve gaflet içerisindedir. Tarih karşısında da bunun hesabını elbet verirler” dedi.  

Tokgöz, “çağdaş uygarlık seviyesine ulaşma idealinden asla vazgeçmeyen, bizlere bağımsız ve özgür bir ülke bırakabilmek için en ağır bedelleri ödeyen, 19 Mayıs’ta emperyalizme karşı tarihin en büyük direnişini başlatan, aklın ve bilimin ışığında devrimler ortaya koyan Mustafa Kemal Atatürk ve onun gibi vatan, millet davasına hayatlarını adamış atalarımıza bir kez daha minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Aydınlık ve çağdaş bir Türkiye gençlerimizin omuzlarında yükselecek” şeklinde açıklamada bulundu.

Düşünceni söyle, yorum yaz...