17 Mayıs 2021 Haber Yayın Tarihi:

“AVRUPA’DAKİ ÇORUMLULARDAN KURUŞ YARDIM GELMEDİ”


Sindirim sistemindeki Crohn hastalığı nedeniyle 14 yıldır mücadele veren 29 yaşındaki Tugay Toy, sosyal medyada bulunan Avrupadaki Çorumlular 19 sayfası üzerinden 3 defa para toplanması için çağrıda bulunduğunu ancak bir kuruş yardım yapanın çıkmadığını belirterek sayfa yöneticilerinin ise neredeyse her gün arayıp video ve fotoğraf isteğinde bulunduklarını kaydetti.
Çorum Valiliğinin ameliyatının Çorum’da olması şartıyla yardım yapmayı önerdiğini ancak kendi doktorunun Ankara’da bulunması nedeniyle yardımla destek istemek zorunda kaldığını anlatan Tugay Toy, durumunun Çorum’daki haber kuruluşlarında yayınlanmasının adında Avrupa’da bulunan Zafer Tasın isimli bir hayırseverin kendisine ulaştığını kaydetti.
Zafer Tasin’in kızının da hasta olduğunu öğrendiğini kaydeden Toy, bu hayırseverin kendisinin 1000 Euro, baldızının 1000 Euro ve kızının 400 Euro olmak üzere toplamda 2400 Euro yardımda bulunduğunu, destek olunması için de “Avrupadaki Çorumlular 19” isimli sayfaya bilgi verdiğini anlattı. Sayfanın Çorum’daki moderatörünün kendisine ulaştığını ve haber yapıldığını, bu güne kadar da üç defa sayfada yardım toplanması için çağrıda bulunulduğunu vurgulayan Tugay Toy, ayrıca sayfanın yöneticisi olduğunu belirten Funda isimli bir bayanın kendilerini sürekli arayarak tedavi gördükleri hastaneden doktorla ve hemşirelerle video ve fotoğraf çekmelerini istediğini kaydetti.
Zafer Tasin’den 2400 Euro, akrabalardan 10 bin lira ve çevredekilerin yardımı ile 40 bin lira civarında para toplandığını ve şu an Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde tedavi altına alındığını, yarın da ameliyata gireceğini söyleyen Toy, Çorum’daki yerel bir gazetede; Avrupa’daki Çorumlular 19 Facebook sayfasının kendisine sahip çıktığının ifade edildiğini ancak bunun doğru olmadığını bu gruptan kimsenin ameliyat için yardımcı olmadığını sadece şov yapıldığını söyledi.
Tugay Toy’un eşi Rabia Toy ise sosyal medyadaki bu grubun para toplamak adına birkaç kez çağrı yaptığını ancak kimsenin yardımcı olmadığını belirterek, “Yardımcı olmuyorlar ancak bizden sürekli doktorlar ve hemşirelerle video çekmemizi ve fotoğraf göndermemizi istiyorlar. Özellikle isminin Funda olduğunu ve bu sayfanın yöneticisi olduğunu söyleyen bir bayan arayıp sürekli isteklerde bulunuyor. Bize yardımcı olmadıkları gibi bizim üzerimizden sosyal medyada şov yapıyorlar” dedi.
Söz konusu “Avrupadaki Çorumlular 19” sayfası yönetiminin yapılan açıklamanın doğru olmadığını belgeleriyle kanıtlamaları halinde görüşlerine de Leblebi TV olarak yer vereceğimizi duyururuz.

Düşünceni söyle, yorum yaz...