29 Nisan 2021 Haber Yayın Tarihi:

ŞIRNAK ŞEHİDİNİN VASİYETİ 25 YILDIR BEKLİYOR

Haber – Fotoğraf

Cuma Şahin/ yeniçağ / Çorum

Çorum / Mecitözü İlçesi İbek Köyü doğumlu Osman Aydoğdu’nun, Tek amacı polis olarak vatana hizmet etmekti, 7 aylık asker iken hain PKK Terör örgütü ile 25.06. 1994 Yılında Şırnak, Şenova. Hilal Yaylalarında girdiği silahlı çatışmada, arkasında vasiyet değeri bir mektup bırakarak şehit oldu.

BEN OLAMAZSAM YEĞENLERİM OLSUN

İki defa girdiği Polislik sınavının ilkinden başarılı olamayan Osman Aydoğdu ikinci sınava girerek Askere gitti. Askerliğinin 7.ci ayında Şırnak, Şenova. Hilal Yaylalarında PKK ile girilen silahlı çatışmada şehit düştü. Operasyona çıkmadan önce ailesine yazdığı mektubunda ‘’Operasyona çıkıyoruz. Dönemez  şehit olursam. Polislik uhdem olacak. Annem yetkililerden bir dilekte bulunun şehitlik abidemin başına polis üniforması üzerinde ve görev dönüşü yeğenlerimden birisi gelerek dua etsin’’ yazdı.

VASİYET MEKTUBU 5 YIL ÖNCE ORTAYA ÇIKTI

Şehit oğlunun valizini 21 yıl hiç açamayan anne Fatma Aydoğdu (83) 4 yıl önce evde yapılacak tadilat nedeniyle temizlik yaparken şehidin valizini açtığını, çocuklarına valizin içinde neyi varmış bakın diye seslendiğini söyledi. Fatma Aydoğdu, ‘’ Oğlum Osman’ım polis imtihanına girdi ilkinde kazanamadı. İkinci girdiğinde ise cuvap gelmeden askere gitti. 7 ayında da Şırnak’ta vurdular oğlumu. Şehit olduğundan sonra polis imtihanını kazandın diye geldi ama bu defa da oğlum yoktu hayatta. Valizini verdilerdi. Ben hiç açamadım yıllarca . ev tadilatında sağı solu taşırken oğlum Ömer’ime valizi açın yavrumun neyi varmış ben dayanamıyorum artık dedim. Valizin içinden bana yazdığı mektuplar çıktı. Okuyunca vasiyeti olduğu satırlar yüreğimi yaktı. Ziyaretime gelen devlet yetkililerine durumu ilettim. onlar şehitlik müzesine elbisesini mektuplarını ve künyesini aldılar. Bir daha bana cevap vermediler. Torunlarımdan birisini olsun polis yapsalardı gözüm açık gitmezdi. Ben devletimin yaşaması için oğlumu şehit verdim devletin babalığını göstermesini bekleyip duruyorum’’ dedi.

AMCAMIN VASİYETİNE TALİBİM

Şırnakta şehit düşen Onbaşı Osman Aydoğdu’nun vasiyetine 21 yaşındaki yeğeni Betül Aydoğdu talip oldu.

Betül Aydoğdu,  Her şehit yakınına bir hak tanınıyormuş. Ben amcamın uhdesi olan polisliğe talibim devlet büyüklerimin bu sese kulak vermesini istiyorum. Amcamın şehitlik anıtına polis üniformamla görevden dönerek dua etmek istiyorum. Baba annemin isteğini de yerine getirmiş oluruz. Amcamın vasiyetini de.  Eğitimim yeterli, fiziğim de uygun neden olmasın Cumhur başkanımızın bu konuda çok çeşitli sözleri var. Biz şehitlerimizin emanetlerine ve vasiyetine sahip çıkacağız diye. Bana bu görevi layık görürlerse seve seve yerine getiririm.’’

Düşünceni söyle, yorum yaz...