27 Nisan 2021 Haber Yayın Tarihi:

TAŞERON EL ATTI, 70 BİN LABORANT İŞSİZ KALDI

Sağlık sektörünün bel kemiği niteliği taşıyan 70 bin laborant iş beklerken taşeron firma elamanları onların yerini aldı.

Türkiye genelinde yılda 10 bin civarında mezun veren Tıbbi Laborant bölümlerinin en büyük sorunu atamalarda yapılan adaletsizlikler oldu.  Doktorların eli ayağı, hastanenin olmazsa olmazı olan Tıbbi Laborantlar yok sayılıp, hak ettiği değeri görememekten şikâyetçi. En çok ihtiyaç duyulan branşlardan  biri olmasına rağmen iki yılda yapılan alım sayısı, geçmiş dönemlere de bakıldığında, 1000-1500 civarında kaldı. Tanı ve tedavide, hele de Covid-19 Pandemi sürecinde, hastanenin en önemli birimlerinden biri Laboratuvarlarken Aralık ayında, 12 bin kişilik alımda ön lisansdan 137, ortaöğretimden 68 Tıbbi Laborantın ataması yapıldı.

Mezun sayısı ön lisans laborantlarda 70 binken ve her yıl ortalama 10 bin mezun verilirken, özellikle şehir hastanelerinin laboratuvarlarında, taşeron alımları arttığı için yüksek puan alan kişiler dahi işsiz sınıfının birer ferdi oluverdiler. Yerlerine cihaz elemanı adı altında taşeron olarak laborant bile olmayan kişiler çalıştırılmakta. TSM Laboratuvarlarında yine tıbbi laboratuvar eğitimi olmayan kişiler daha az bir ücrete çalıştırılmaktadır. Yetkililere sorulması gereken soruların başında ise şu soru yer alıyor. Hangi işlemi neden yaptığını bilmeyen bu kişilerin yaptığı testler ne kadar güvenilir ve doğru olabilir?

Bu uygulamaların önüne derhal geçilmeli ve Tıbbi Laborantlar kendi çalışma alanlarında görevlendirilmelidir. İnsan hayatının söz konusu olduğu bu durumda çeşitli laboratuvarlarda eğitimlerini tamamlamış Tıbbi Laboratuvar Teknikerleri çalışmalıdır, zira laboratuvarda her hata bir cinayet niteliği taşır. Bunların yanında laborantlar her analizi çeşitli fiziksel, biyolojik ve kimyasal riske maruz kalarak çalışmasına rağmen risk grubu meslekler içinde de yer almamaktadır. Hal böyle iken bu konuda düzenlemeye ve iyileştirilmeye gidilmemesi ise ayrı bir trajedi.  Bir bakıma laboratuvarlar ve Tıbbi Laborantlar hastanenin beyin görevini yerine getiriyor. Laboratuvar sonuçları olmadan bir doktor tedavi planı oluşturamazken hemşirede tedavi uygulayamaz.

 Yetkililerin bir türlü görmek ve ilgilenmek istemediği Laborantların atama işlemleri ise tam bir trajedi. Önümüzdeki günlerde sağlıkta yaşanması olası bir skandalda yetkililerin alacağı tutumun bir ehemmiyetinin olmayacağı aşikardır.


1 Yorum : “TAŞERON EL ATTI, 70 BİN LABORANT İŞSİZ KALDI

Düşünceni söyle, yorum yaz...

%d blogcu bunu beğendi: