22 Nisan 2021 Haber Yayın Tarihi:

ÖDÜLLER KİMLERE VERİLDİ MÜDÜR BEY?

Geçtiğimiz hafta içerisinde yapılan ve yaklaşık 5 bin öğrencinin katıldığı okuma yarışmasında ödülleri kimlerin aldığı kamuoyuna açıklanmadı.

Çorum Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün kontrolünde yapılan okuma yarışmasında yarışmacı her öğrenciden kitap parası adına kırtasiyeye 95 TL ödettirilmişti. Birinciye 1.500 TL , 2.’ciye 1000 TL , 3.’cü olan öğrenciye ise 500TL ödül parası verileceği ilan edilmişti.

YARIŞMA BİTTİ SONUÇ AÇIKLANMADI

Yaklaşık 475 bin lira kitap parası ödenen yarışmada 3 öğrenciye 3 bin lira ödül vaat edilmişti. Yarışmaya onca şaibe bulaşmasına rağmen yarışma yapılmış bitmiş ama sonuç açıklanmamıştı. Yetkili mercilerden şu ana kadar kimlerin kazandığı kaç soruyu doğru bildiği ve yarışmaya katılan öğrenci sayısını belirten bir açıklama gelmedi.

ÇOCUKLARIN OKUMA ŞEVKİNİ KIRDILAR

Çocuğu okuma yarışmasına katılan ve bu yarışma için tek bir kırtasiyeden 95 TL tutarında kitap alan veli yarışmada yapılan teknik ve bilinçsiz uygulamalar yüzünden çocuğunun okuma azminin kırıldığını söyledi.

Veli D. Ö. Açıklamasında şu görüşlere yer verdi.

‘’ Yaklaşık 5 bin civarında öğrenci katıldı bahse konu yarışmaya. Bunların içerisinde benim kızımda vardı. Yarışma koşullarının oluşması için ne gerekiyorsa bizler aileleri olarak gerekeni yaptık. Yarışma baştan sona kadar çelişkilerle dolu. Çünkü benim kızım okuma konusunda dereceleri olan bir çocuk. 40 soru soruldu soru demeye bin şahit lazım. Örneğin a. kitabının 20 sayfası 5 paragrafta ne yazıyor gibi. Yarışma tamamen ezbere dayalı bir sistem şekli içeriyor. Hiçbir öğrenci okuma yarışmasına tam zamanında başlayamadı. Yarışma internet üzerinden yapıldı fakat sisteme girmek ne mümkün. Onlarca kez sisteme girmek için girişimde bulunduk ama bitime 9 dakika kala girebildik. Soruların cevabını verdik. Her şıkkı doldurduk fakat sonuçta 10 boş 20 doğru, 10 yanlış çıktı. Oysa bizim soru karelerinde boş kutucuğumuz hiç yoktu. Bizim amacımız yarışmaya katılmak parasında değiliz . Bu yarışmayı yapan İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çorum Valiliği bu konu ile ilgili şu ana kadar bir açıklama yapmadı. Hal böyle olunca çocuğumun okuma ve yarışma şevkini kırdılar.’’

Düşünceni söyle, yorum yaz...