10 Nisan 2021 Haber Yayın Tarihi:

YILMAZ,”UYARIYA TAHAMMÜLÜNÜZ YOK”

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz, belediye yönetiminin kaynakları doğru, yerinde ve zamanında harcamasını isteyerek, muhalefetin eleştirilerine, denetim komisyonunun fikirlerine saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Belediye Meclisi Toplantısında Denetim Komisyonu raporunun meclise sunulması sırasında bir konuşma yapan Tuncay Yılmaz, komisyonda görev alan CHP’li üyelerin Belediye’nin ve Çorum’un hakkını korumak adına kimi uygulamalara şerh koyduğunu söyledi. Çorum Belediyesi ile Hitit Üniversitesi arasında gerçekleştirilen “bir fikrim var” isimli proje kapsamında bir akademisyen tarafından hazırlanan “Leblebide farklı kavurma koşullarında oluşan fiziksel ve kimyasal değişimlerin belirlenmesi ve üretim süreci optimizasyon” adlı projeye 15 bin liralık destek verildiğine dikkati çeken Tuncay Yılmaz, “Leblebinin farklı sıcaklarda kavrulmasının Çorum’a ve leblebi esnafına ne gibi bir yararı var? Lütfen çıkıp biri bunun izahını yapsın” diye konuştu. Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Lemzi Çöplü’nün eleştirileri üzerine kürsüye çıkan Yılmaz, Çöplü’nün CHP’li üyelerin koyduğu şerhleri “saçma sapan”, “fantazi” şeklinde yorumlamasına sert tepki gösterdi.

Denetim Komisyonu üyelerinin 45 gün görev yaptığını belirterek, “Bu komisyon, Belediye’yi denetlemek için vardır. İç denetim mekanizmasının bir parçasıdır. Muhalefet raporla ilgili eleştirilerini yöneltir, idare ise cevap verir. Ama burada tam tersi oluyor” dedi.

Doğrudan temin yönteminin ve maliyet hesaplamalarının yanlış yapıldığının tespit edildiğini, yine ‘leblebinin farklı sıcaklarda kavrulmasının verdiği tepkimeyle’ ilgili hazırlanan projeye Belediye’nin vereceği maddi desteğe şerh konulmuştur. Bunları burada dile getirmeyeceğiz de nerede dile getireceğiz?” şeklinde konuştu.

Yılmaz, ayrıca belediyenin elektrik, internet gibi ödemeler için bankaya otomatik ödeme talimatı vermesini değerlendirerek, bazı faturalar için gecikme bedeli ödendiğine dikkati çekti. Yılmaz, “belediye faturalar için gecikme bedeli ödeyemez. Siz vatandaş değilsiniz, kurumsunuz” ifadesini kullandı.

Düşünceni söyle, yorum yaz...