10 Nisan 2021 Haber Yayın Tarihi:

YARIŞMAYA BAK YARIŞMAYA!… ÖDÜL 3 BİNLİRA GELİR 500 BİNLİRA

Çorum Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan okuma yarışmasına online olarak ilçelerdeki öğrencilerde dâhil olmak üzere yaklaşık 5 bin öğrenci katıldı.

26 mart 14.00’da başlayan ve 40 dakika süren sınava yaklaşık 5 bin öğrenci katıldı. Çorum’da bir kırtasiye ile İl Milli Eğim Müdürlüğü tarafından ödül karşılığı bir anlaşma yapıldı. Anlaşmaya göre sınava katılan öğrencilerden 1. Gelen öğrenciye 1500 TL. ‘. Öğrenciye 1000 TL ve 3. Öğrenciye ise 500 TL nakit para ödülü kırtasiye yetkililerince verildi.  Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve kırtasiye tarafından yapılan anlaşmanın ana maddesini ise okuma yarışmasına katılan öğrencilerin sınava gireceği 3 ayrı kitap yaklaşık 95 Tl karşılığında ödül veren kırtasiyeden alınacaktı.

SİSTEME SON DOKUZ DAKİKADA GİREBİLDİLER

Okuma yarışmasına katılmaya çalışan öğrenciler yarışmanın bitmesine 9 dakika kala sisteme girebildi. Okulunda ve Çorum genelinde yapılan okuma ve deneme sınavlarında ilk 3’e giren öğrenciler bu sınavda başarı gösteremedi. Öğrencilerin başarısızlığa uğramasındaki ana nedenler ise tamamen zaman ve sistem yüzünden olduğu ortaya çıktı. 40 sorunun sorulduğu sınavda ahlaki olmayan bir yarışma bulgusunun olduğu ise gözlerden kaçmadı.

HEPSİNİ YAPTI 15 SORU BOŞ ÇIKTI

Sınavda sorulan 40 sorunun hepsini yapan öğrencilerin sonuç bölümünde 15 boşunun çıkması akıllara,’’ ÖDÜLLERİN GİDECEĞİ KİŞİLER BELLİ İMİŞ’’ kanaati oluşturdu.

ÖDÜL 3 BİNLİRA GELİR 500 BİNLİRA

Çorum Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından anlaşma yapılan kırtasiyenin ilk 3’e giren öğrencilere verdiği ödül toplamı ile mecburi kitap alımı arasındaki fark ise bu kadarına da pes yani türünden. 5000 öğrenci çarpı 95TL yapıldığında ortaya yaklaşık 500 bin lira gibi bir rakam çıkıyor.

Kimlerin ilk üçe girdiği ise kamuoyuna açıklanmadı.

Düşünceni söyle, yorum yaz...