1 Nisan 2021 Haber Yayın Tarihi:

ÖNCE TELEFON ALDIRDI, SONRA EVİNE VE ARACINA HACİZ KOYDU

Çorum’da okuma-yazma bilmeyen 35 yaşındaki engelli genç, internetten tanıştığı Adanalı bir kadın tarafından kendisine imzalattırılan senet sonucu evini ve arabasını kaybetme noktasına geldi. Talihsiz genç, savcılığa giderek kendisini dolandırdığını iddia ettiği kişiden şikayetçi oldu.

ADANA’DAN ÇORUM’A GELDİ

İlginç olay, yaklaşık bir yıl önce yaşandı. 79 yaşındaki annesi Hidayet Yıldız ve kendisi gibi engelli olan kız kardeşiyle aynı evde yaşayan 35 yaşındaki Haşim Yıldız, internetten tanıştığı bir kadınla arkadaşlık kurdu. Kendisini Kayseri’de yaşayan M.A. olarak tanıtan kadın, arkadaşlığı ilerletip güvenini kazandığı Çorumlu engelli gence önce 2500 TL değerinde bir telefon aldırdı.

GÜVENİMİ KÖTÜYE KULLANDI

Aldığı telefonu kadının isteği üzerine Adana’daki bir adrese gönderen Haşim Yıldız, bir ay sonra söz konusu kişinin Çorum’a gelmesi üzerine bir lokantada yemekte buluştu. Yemeğin ardından kadın, engelli gence telefonun garanti belgesiyle ilgili olarak bazı evrakları imzalaması gerektiğini söyledi.

İCRA ADANA’DAN KONULMUŞ

Olayın ardından savcılığa giderek kendisini dolandırdığını iddia ettiği kişiden şikayetçi olan Haşim Yıldız, “Facebook üzerinden bana arkadaşlık isteği gönderdi. Kabul ettim, tanıştık. Bana kendisinin Kayseri’de yaşadığını söylemişti. Her şey yalan çıktı. Kendisine, kendi isteği üzerine 2500 TL değerinde bir cep telefonu alıp gönderdim. Daha sonra çıkıp Çorum’a geldi. Bir lokantada buluştuk, yemek yedik. Yemek sırasında cep telefonuyla ilgili bir evrak imzalamam gerektiğini ifade etti. Bende ona güvenip imza attım. Meğer bana 50 bin TL değerinde senet imzalatmış. Bunu evime ve aracıma gelen haciz sonrası anladım” dedi.

EVİ VE ARACINA HACİZ ŞOKU

Adana’nın Kozan ilçesinde yaşadığı belirlenen M.A. isimli kadın, Adana 10. İcra Dairesinde Çorumlu engelli gençten 50 bin TL’lik senet karşılığında icra işlemi başlattı. Yasal faizleri ve avukatlık ücretleri ile birlikte yaklaşık 75 bin TL’nin talep edildiği icra dosyasına, Çorumlu Haşim Yıldız da itirazda bulundu.

Yıldız, savcılığa verdiği ifadede, “Yüzde 60 oranında engelliyim. Alacaklı olduğunu iddia eden şahısla hiçbir ticari bağlantım olmamıştır. Benim özürlü halimden yararlanıp beni kandırarak bir evrak imzalattı. Bu nedenle söz konusu kişiden şikayetçiyim” diye konuştu. Çorumlu engelli gencin avukatı, söz konusu icra işlemine itiraz ettiklerini belirterek, dolandırıcılık davası açacaklarını duyurdu.

50 BİN TL’LİK SENET İMZALATTI

Kadının talebi üzerine önüne konulan evrakları imzalayan engelli genç, yemeğin ardından kendi aracıyla söz konusu kişiyi terminale götürerek memleketine uğurladı. Aradan birkaç ay geçtikten sonra ise engelli gencin evine ve aracına 50 bin TL’lik bir borç nedeniyle haciz konulduğu belirlendi. Engelli genç ve ailesi, savcılığa giderek Adana’da yaşayan M.A. isimli kadından şikayetçi oldu.

BORÇ ALTIN VERDİM İDDİASI…

Bu arada, Adanalı kadının, engelli genç Haşim Yıldız’a Çorum’a geldiğinde borç altın verdiğini ve 50 bin TL’lik senedi borç altınlar karşılığında aldığını iddia ettiği öğrenildi.

Düşünceni söyle, yorum yaz...