29 Mart 2021 Haber Yayın Tarihi:

ÜYELER YİNE DEMİRER DEDİ

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Çorum Şubesi’nin 14. Olağan Kongresi, dernek binasında gerçekleştirildi.
Mevcut Şube Başkanı Uğur Demirer’in güven tazeleyerek yeniden başkan seçildiği genel kurulda, yönetim, denetim ve disiplin kurulları ile genel merkez delegeleri de yeniden belirlendi.
Pandemi kurallarına uygun şekilde toplanan kongrede, katılımcılar, ateşleri ölçülerek salona alınırken, maske ve sosyal mesafe kurallarına da uyulduğu gözlendi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan genel kurulun Divan Başkanlığını Yılmaz Köse üstlenirken, Uğur Eke ve Perinay Gazioğlu Tahtasız da katip üye olarak divanda görev aldı.
Genel kurula; CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, İYİ Parti İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, CHP Merkez İlçe Başkanı Ulaş Tokgöz, İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Erkan Yıldız, önceki dönem Çorum Milletvekili Feridun Ayvazoğlu, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, derneğin eski şube başkanları ile dernek üyeleri katıldı.

İŞTE YENİ YÖNETİM
ADD Çorum Şubesi Yönetim Kurulu asil üyeliklerine; Uğur Demirer, Emine Aydaş, Vale Bağırıcı, Ahmet Ceyhan, Yıldırım Çıtak, Hüseyin Erdost ve Didem Tokgöz Semiz seçildi.
Yedek üyelikler ise; Güngör Atak, Bağdat Erzurumlu, İsmail Ardık, Selçuk Köse, Aydın Kuzu, Saim Erdoğan ve Rasim Mete getirildi.
Denetim Kurulu asil üyeliklerine; Ömer Bağcı, Halil İbrahim Kaçay ve M. Tansel Küçüker seçildi. Denetim Kurulu yedek üyeleri ise; Şimşir Aydın, Orhan Ateş ve Uğur Eke.
Disiplin Kurulu’na; Dursun Yalçın, Kenan Sır ve Perinay Gazioğlu Tahtasız seçilirken, Nuriye Kaya, Gülhan Özoğlu ve Kubilay Olcan yedek üye olarak görev aldı.
Uğur Demirer, Aslan Kaya, Selim Bozkurt, Saim Erdoğan ve Bekir Özsaçmacı da genel merkez delegesi olarak görevlendirildi.

ATATÜRKÇÜ, AYDIN İNSANLARA BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR
Genel kurulda bir konuşma yapan ADD Çorum Şube Başkanı Uğur Demirer, pandemi sürecinde yaşanan sıkıntılardan ve dernek faaliyetlerini yürütmekteki zorluklardan bahsederek, esnafın iş yapamaz, evine ekmek götüremez duruma geldiğini, bu durum toplumsal cinnete dönüşmeden gereken önlemlerin alınması gerektiğini anlattı.
Demirer, “bıçağın artık kemiğe dayandığı noktaya geliyoruz. Kaos ortamına geçit vermeden gereken tüm önlemlerin alınmasını bekliyoruz” dedi.
Demirer, ülkenin kötü gidişatı karşısında tüm Atatürkçüleri, aydın düşünenleri birlikte hareket etmeye davet etti.

GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ
CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız ise pandemi döneminin daha fazla hasara neden olmadan bitmesi ve güzel günlerin bir an önce yaşanması temennisinde bulunarak, derneğin yeni yönetimine başarılar diledi.

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCENİN ETRAFINDA BİRLEŞELİM
CHP eski Çorum Milletvekili Feridun Ayvazoğlu da konuşmasında; son dönemlerde sağlık sıkıntılarının yanı sıra rejim sıkıntısı yaşandığının altını çizerek, hukukun ayaklar altına alındığı, kadın cinayetlerinin sık sık yaşandığı, yargısız infazların yapıldığı, yasama, yargı ve yürütmenin yok sayıldığı bir dönemden geçtiğimizi dile getirdi. İktidarın ülkeye yönetemediğine dikkati çeken Ayvazoğlu, “milli bayramların yasaklanmasından, içinin boşaltılmasından büyük ızdırap ve üzüntü duyuyoruz. Atatürkçülükten uzaklaşmak çözümsüzlük, karanlık ve kaos getirir. Atatürkçü düşüncenin etrafında birleşelim ve aydınlık bir gelecek için hep birlikte mücadele edelim” diye konuştu.

GÜÇLÜ BİR ADD OLMALI
Emekli eğitimci Selçuk Köse de son yıllarda Cumhuriyet ve Atatürk’e karşı saldırıların arttığına işaret ederek, Atatürkçü düşüncenin daha güçlü olması, düşmana karşı yeniden güçlü bir Atatürkçü Düşünce Derneği etrafında birleşilmesi temennisinde bulundu.

MUHALEFET, ETKİN ÇÖZÜMLER ÜRETMELİ
Dernek üyesi Gülseven Köse, “kötü gidişatı durdurmak için ne yapabiliriz?” diye sorarken, muhalefet partilerinin daha etkin çözümler üretip gündeme getirmesini, aydınların güçbirliği yaparak kötü gidişatı tersine çevirmek için gayret göstermesi gerektiğini vurguladı.

ADD İTİCİ GÜÇ
Eski Şube Başkanlarından Sebahat Ekmekçi, AKP iktidarının İstanbul Sözleşmesin kaldırmasını kadın haklarına karşı bir saldırı olarak değerlendirirken, kadınların hak mücadelesinin yanında olduklarını söyledi. Ekmekçi, ADD’nin bu tür olumsuzluklar karşısında itici güç olduğunun altını çizdi.

“BU YAPI DEĞİŞEBİLİR”
İYİ Parti İl Başkanı Bekir Özsaçmacı ise, Türkiye’nin kötü yönetildiğini, halkın gidişattan rahatsız olduğunu ifade ederek, önceki seçimlerin bu yapının değişebileceğine dair mesaj verdiğini, birlikte mücadele ile aydınlık bir geleceğe kavuşmanın mümkün olduğunu belirtti. Özsaçmacı, ideolojik görüşlerin kendini yenileyerek 21. yüzyıla kendini adapte etmesi gerektiğini vurguladı. Nazım Hikmet’in “sen yanmazsan, ben yanmazsam, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa” söyleminin rehber alınması gerektiğini dile getiren Özsaçmacı, demokratik kitle örgütlerinin güçbirliği sağlaması için gerekli koşulların oluşturulmasını talep etti.

ADD SIRADAN BİR DERNEK DEĞİL
Eski Şube Başkanlarından Mahmut Bayatlı, “ADD sıradan bir dernek değildir. ADD, Atatürk’ün düşüncesini geleceğe aktaran önemli bir kitle derneğidir” diyerek, derneğin Türkiye’nin tamamını kapsaması gerektiğini dile getirdi.

EMPERYALİZMLE İŞBİRLİĞİ YAPANLAR, ATATÜRKÇÜ OLAMAZ
Dernek üyesi Mehmet Patlar da, “Atatürk’ü anlamak demek, emperyalizme karşı çıkmak demektir” diyerek, Türkiye’nin 1970’li yıllardan beri emperyalizmin kuşatması altında olduğunu, emperyalizmle işbirliği yapanlardan Atatürkçü olamayacağını kaydetti.

ADD ÜYELERİ ARTIRILMALI
Ahmet Yüksel Bellek ise 270 bin nüfuslu bir şehirde Atatürk anıtının tören alanının giderek küçültüldüğünü ifade ederek, bu durumun üzüntü verici olduğunu belirtti. Bellek, ADD üyelerinin çoğaltılmasını ve daha geniş bir kesime hitap etmesini talep etti.
Genel kurulda gündem maddeleri görüşülerek aklanırken, derneğin genel kurulu heyecan ve ilgiyle karşılandı.

Düşünceni söyle, yorum yaz...