4 Şubat 2021 Haber Yayın Tarihi:

ÇORUMUN %20’ Sİ GIDA YARDIMINA BAŞVURDU

Haber: Cuma Şahin/ YENİÇAĞ/ Çorum

Resmi veriler açıklandı 536 bin nüfuslu Çorum ilinde 113 bin 809 kişinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yaptığı ortaya çıktı. CHP Belediye Meclis Gurubu Başkan Yardımcısı Tuncay Yılmaz, sosyal paylaşım sitesinden yaptığı paylaşımında ‘’ CHP sorduğu için buna da cevap vermezsiniz ama bunu sadece vicdanlarınıza cevaplasanız yine yeter’ ’dedi.

Çorum’da 2020 yılında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na 113 bin 809 adet başvuru yapıldı. 2019 verilene göre 536 bin nüfusu bulunan Çorum’un neredeyse yüzde 20’sinin sosyal yardım için başvuruda bulunduğu görülüyor. 2019 verilerine göre 536 bin nüfusu bulunan Çorum’un 5’te 1’i yardım için talepte bulunurken, 18 bin 156 kayıtlı da işsiz bulunuyor. İşsizlik ödeneğine başvuran 10 bin 614 kişiden 2 bin 53’ü ise ödenek almaya hak kazandı.

İŞKUR İl Müdürlüğü, 2020 yılına ait verileri açıkladı. Kurumda kayıtlı 37 bin 343 kayıtlı iş gücü bulunurken toplamda 18 bin 156 kişinin kayıtlı işsiz olduğu bildirildi.

Açıklamada ayrıca işsizlik ödeneğine başvuran 10 bin 614 kişiden 2 bin 53’ü almaya hak kazandı.

AKP VE ÇORUM BELEDİYESİNE 2 YILDA 100 SORU SORDU HİÇ CEVAP ALAMADI

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum Belediye Meclisi Gurup Başkan Vekili Tuncay Yılmaz, Çorum belediyesindeki usulsüzlükler ve yolsuzluklarla ilgili olarak belgelerle birlikte (2) iki yılda şehri yönetenlere hitaben 100 soru sordu hiç cevap alamadı.

Yılmaz, Bu gün itibarı ile Çorum nüfusunun beşte birisinin Sosyal Hizmetlerden yardım almak için müracaatta bulunduğunu belirterek nedenlerini sordu.

 YILMAZ;’’Sayın Belediye yönetimine soruyoruz.

Bu zamana kadar itiraz ettiğimiz her konuda mutlaka ya israf var, ya yandaşlara milletin parasını peşkeş çekme var, ya torpille kendi yandaşlarını, gelinlerini, damatlarını, oğullarını, kızlarını alma var.

Halkın ne durumda olduğunu sizin bürokratlarınız itiraf gibi açıklıyor. Ne CHP zihniyeti açıklıyor bunları, ne de size muhalif birileri. Halk sefaletle, işsizlikle cebelleşirken sizin aklınız hala acaba nasıl her attığımız adımı ranta çeviririz.

SORUYORUZ

HİÇ Mİ VİCDANINIZ SIZLAMIYOR? CHP sorduğu için buna da cevap vermezsiniz ama bunu sadece vicdanlarınıza cevaplasanız yine yeter.’’

Düşünceni söyle, yorum yaz...