1 Şubat 2021 Haber Yayın Tarihi:

CADDELERİN ÜCRETİ YARGIYA TAŞINIYOR

Çorum Belediye Meclisi CHP Grup Başkanı Tuncay Yılmaz, Gazi ve İnönü Caddelerinin yıllığı 750 bin TL’den Aksaray merkezli özel bir firmaya otopark olarak kiraya verilmesini yargıya taşıyacaklarını açıkladı. Yılmaz, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’ın katılmadığı Belediye Meclisi Toplantısında otopark ihalesini gündeme getirdi.

İHALE ADRESE TESLİM Mİ?

Yılmaz, konuşmasında, il dışından özel bir firmanın aldığı ihaleye konulan bazı özel şartlar nedeniyle Çorumlu hiçbir yerel işletmenin katılamadığını hatırlatarak, “Buradaki amaç neydi? Kamuoyunda tartışıldığı gibi adrese teslim ihale mi oldu?” diye sordu.

DANIŞTAY KARARLARI VAR

Ayrıca, Türkiye’nin birçok şehrinde yolların amacı dışında kullanılamayacağına yönelik Danıştay kararları olduğunu ifade eden Tuncay Yılmaz, Çorum Belediyesi tarafından yapılan otopark ihalesinin iptal edilmesi için yargıya başvuracaklarını açıkladı.

HANİ OTOPARK PARALARI?

Yıllardır ruhsat için başvuran kişilerden Çorum Belediyesi’nin “otopark ücreti” adı altında para tahsil ettiğini de hatırlatan Yılmaz, “Hem vatandaşlardan otopark parası adı altında ücret alacaksınız, bunun karşılığında otopark yapmayacaksınız ama aracını ana caddeye park edersen bunun ücretini alırım diyeceksiniz. Bu karar hem vicdana, hem de hukuka aykırıdır” şeklinde konuştu. “Yıllardır toplanan “otopark paraları” ile otopark alanı yapılmış olsaydı bugün ana caddeleri komple yasaklamış olurduk” diyen Tuncay Yılmaz, Çorum Belediyesi’nin “şehirde caddelere araç park etmezseniz trafik sorunu çözülecektir” anlayışına sahip olduğunu belirterek ihalenin iptali konusunda dava açacaklarını bildirdi.

İHALE ONAY İÇİN BEKLİYOR

Bu arada, Çorum Belediyesi tarafından ana caddelerin otopark olarak 3 yıllığına kiralandığı ihale onay için bekliyor. İhaleye, Samsun ve Aksaray’dan birer firma katılmış, yıllığı 750 bin TL’den ihaleyi Aksaray merkezli Yaşar Özçiftçi’nin sahibi olduğu Özpark firması kazanmıştı. İhale şartnamesine konulan bazı özel maddeler nedeniyle ihaleye Çorum’dan hiç kimse katılamamıştı.

Düşünceni söyle, yorum yaz...