19 Ocak 2021 Haber Yayın Tarihi:

-13 DERECE DE EKMEK İÇİN 16 KİLOMETRE YÜRÜDÜLER

Cuma ŞAHİN/ Yeniçağ /Çorum

Haklarını Savunan İşçiler Buz Gibi Havada 15,5 Kilometre Yürüdü!

Çorum’da sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkartılan 90 fabrika işçisi ve DİSK Genel Başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu , şehir merkezinden Organize Sanayi Bölgesi’ne kadar -13 derecede yürüdüler.

42 gün önce Çorum Organize Sanayiinde kimyasal ürün üretimi yapan Ekmekçioğulları fabrikasından Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle 90 işçi işten çıkarıldı. Yaklaşık42 gündür fabrika önünde eylem yapan işçiler, bugün de KADEŞ Barış Meydanı’ndan Organize Sanayi Bölgesi’ne kadar yürüdüler.

İşçilere DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu da destek verdi.

Yürüyüş öncesinde açıklamalarda bulunan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “Biz karanlığa teslim olmayacağız, geceye teslim olmayacağız ve aynı bugünkü gibi bir güneşe ve aydınlık bir güne ulaşacağız” diye konuştu.

Serdaroğlu’nun konuşmasının ardından işçiler, “Ankara duy sesimizi, bu gelen işçinin ayak sesleri”, “Açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz”, “İsyan, grev, direniş” sloganları eşliğinde Organize Sanayi Bölgesi’ne kadar yürüdü.

Öte yandan işçiler -13 derece olan zorlu hava koşuluna rağmen 15,5 kilometre yürüdüler.

Fabrika önüne gelen işçiler jandarma ve polisin geniş güvenlik önlemi altında bir süre slogan attılar. Daha sonra kısa bir konuşma yapan Dr. Arzu Çerkezoğlu, ”İş verenlere yasaların nasıl kullanılacağını, işçi haklarının ne demek olduğunu göstereceğiz” dedi.

İşçiler arasından seçilen temsilcilerle birlikte Ankara’ya gitmek üzere direniş yerinden ayrıldılar.

Düşünceni söyle, yorum yaz...