11 Ocak 2021 Haber Yayın Tarihi:

“ÇİMENTO HAYALKIRIKLIĞINA UĞRATTI”

CHP Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’dan eski çimento fabrikasının yeri konusunda müjdeli haberler beklerken, bölgenin imara açılacağını duyunca hayal kırıklığına uğradıklarını söyledi. Belediye Meclisi toplantısında Çimento Fabrikası’nın 1 milyon 384 bin m2’lik arsanın alımı amacıyla Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’a yetki verildi. İlgili gündem maddesinin görüşülmesi esnasında söz alan CHP Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz, “Belediye Başkanı’nın müjdesini ilgiyle ve heyecanla takip ederken ne yazık ki, o alanın imara açılacağı hususu karşısında hayal kırıklığına uğradık. Çorum Belediyesi, 20 bin konutu şehrin başka yerlerine, mesela Nadık’a, Güzelyurt’a da yapabilir. O bölgeye ne yapılacak? Hangi amaç için kullanılacak? İmar çalışması olacaksa kaç dönüm üzerinden olacak? Burası çok bilinmeyenli bir denklem gibi görünüyor. Çorum halkı geniş ve detaylı bir şekilde bilgilendirilmeli” dedi.

Yılmaz ayrıca 20 bin konutluk bir proje için başkanın 100 milyonluk borçlanma yetkisi almasına da bir anlam veremediklerini ifade ederek, “buna gerek var mıydı? Belediye kendi bütçesinden bu konutları yaptıramaz mıydı?” diye sordu.

Yılmaz, çimento fabrikasının mevcut alanının Hitit Üniversitesi’ne verilmesini önerdi. Başkan Aşgın ise Çorum’un 50-100 yılını ilgilendiren bu projeye kimlerin oy verip vermeyeceğini merak ettiğini belirterek, projenin kabul edilmesi için kalkacak ellerin şehrin geleceği açısından büyük önem arz ettiğini söyledi.

CHP Grubu ise Başkan Aşkın’ın bu sözlerine “tehdit mi ediyorsun? Oylamada herkes özgür davranmalı” diyerek karşı çıktı. Çimento Fabrikası’nın 1 milyon 384 bin m2’lik arsanın alımı amacıyla Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’a yetki verilmesi ile ilgili gündem maddesi, CHP Grubunun hayır oylarına karşılık, AK Parti ve MHP Grubunun evet oylarıyla kabul edildi. CHP grubu ise şerh düştü.

Düşünceni söyle, yorum yaz...