16 Ocak 2020 Haber Yayın Tarihi:

ÇORUM’DA SURİYELİLERE KARŞI KAMPANYA SAVAŞI BAŞLADI

Haber: Cuma şahin /Çorum

Çorum valiliğinin kampanyasına siyasi tepkiler geldi.

ÇORUM’DA KAMPANYA SAVAŞI BAŞLADI

Çorum İYİ Parti İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, İYİ Parti resmi internet sitesinden “Suriyeliler geri dönsün” kampanyası başlattıklarını duyurdu.
Özsaçmacı:
“Esnafa, Çiftçiye koy peşin vergi. Kendi ülkesinde garip olan Esnaf, Çifçi mülteci konumuna düşmüş iken;
Çorum’da başlatılan Suriyelilerle yardım kampanyası? Kim Muhacir kim Ensar. Suriyeliler ülkesine dönsün kampanyasını başlatıyoruz.” diye yazdı.
Özsaçmacı ile yaptığımız görüşmede, Çorum Valiliği ve ÇESOB gibi STK ların yapmış olduğu açıklamanın Çorum esnafını derinden özdüğünü dile getirdi.
İYİ Parti Çorum İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, İYİ Parti olarak bu konu hakkında kamuoyu araştırması yaptıklarını belirterek, “Çorum halkı Valiliğin ve STK ların bu girişimini desteklemiyor. Çorum esnafı ekonomik nedenlerden kapılarına kilit vururken, gençlerimiz ekonomik nedenlerle intihar ederken ortada görünmeyenlerin ve tedbir almayanların bu şekildeki bir oluşuma ön ayak olmalarını anlamak mümkün değil. Biz İYİ Parti olarak “Suriyeliler geri dönsün” kampanyası başlatıyoruz ” dedi.


Öte yandan kampanyaya bir tepkide CHP Çorum Belediye Meclis Grup Başkanı Tuncay Yılmaz’dan geldi.

” CAMİNİN İÇİ DURURKEN DIŞI HARAMDIR”

CHP Çorum Belediye Meclisi Grup Başkanı Tuncay Yılmaz, ‘Caminin içi dururken dışında namaz kılınmaz’ diyerek Suriyeliler için başlatılan yardım kampanyasına vatandaşların destekte bulunmamalarını istedi. Yılmaz paylaşımında şunları yazdı; ‘Şehrimizde ekonomik sıkıntılar nedeniyle bir sürü insanımız intihar ederek canlarına kıyarken sessiz kalan yetkililer, sivil toplum kuruluşları iki gündür Suriyelilere yardım seferberliği başlattılar. Açıkça görmekteyiz ki yukarıdan gelen talimatlarla bu kampanyalar düzenleniyor. Bu konuda bir sürü atasözümüz var. Caminin içi duruken dışında namaz kılınmaz, evde çoluk çocuk açken camdan sadaka dağıtıyor gibi. Çok kıymetli hemşehrilerime sesleniyorum. Bu kampanyaya destek vermeyin. Kendi insanımız ekonomik bunalım nedeni ile canlarına kıyarken, ekmek parasına muhtaç insanlarımızın sayısı her geçen gün artarken, intihar vakalarına hergün bir yenisi eklenirken biz Suriyelilere yardım edemeyiz. Arap seviciliği yapan iktidar Suriye politikasında attığı yanlış adımların bedelini milletimize ödetmeye devam ediyor. İnsanlık dramının büyüğü ülkemizde ve son zamanlarda şehrimizde yaşanmaktadır. Defalarca çağrıda bulunmamıza rağmen, düştüğü maddi sıkıntıdan kurtulamayan babanın çocuğundan özür dileyerek canına kıydığı feryadı duymayan, duymak istemeyen iktidarın temsilcisi siyasiler, mülki idare amirleri ve yetkililerin intihar vakalarına karşı sergilediği duyarsızlığıda kınıyorum.”

Suriye’de yaşanan savaş nedeniyle, yaşadıkları yerleri terk ederek, ülkemiz sınırında insani yaşam koşullarından uzak bir şekilde yaşamak zorunda kalan insanlar için Çorum Valisi Mustafa Çiftçi himayelerinde yardım kampanyası başlatıldı.

Düşünceni söyle, yorum yaz...