ÇORUM’DA SAĞLIK SKANDALINDA YENİ BOYUT

Geçtiğimiz aylar içerisinde Çorum- Dodurga ve Çorum- Oğuzlar Entegre Devlet Hastanelerinde yıllar öncesinden süre gelen yolsuzlukların, Nöbette usulsüzlükler, kayırma, yetkisiz yetkilendirme, evrakta sahtecilik, görevi kötüye kullanma, Haksız kazanç elde etme ve başkalarının yerine resmi evraka imza atma skandalına şimdi de mobing uygulaması damga vurdu.

MOBİNG VALİLİĞE VERİLEN DİLEKÇE İLE ORTAYA ÇIKTI

Sağlık Skandalı haberi yayımlandıktan sonra hastane içerisinde mobbing uygulamalarının hızlandığı ve bir çalışan konunun müsebbibi olarak lanse edilerek dışlandığı ve hakkında soruşturmalar yapılarak tutanaklar tanzim edildiği, Çorum Valiliğine verilen dilekçe ile ortaya çıktı.

SAKAT KADROSUNDAN ADAY MEMUR

Dodurga İlçe Entegre Devlet Hastanesinde sakat kadrosundan aday memur olarak görev yapan Mustafa A. İş yeri yetkili ve çalışanları tarafından Kendisine mobbing uygulandığını Çorum Valiliğine verdiği dilekçe ile bildirince her şey ortaya çıktı.

Mustafa A. Dilekçesinde, Çorum İl Sağlık Müdürlüğüne Devletin haksız yere dolandırıldığını, bazı çalışanların hak etmeden kazanç elde ettiklerini,  yasaların kendisine tanıdığı maddeler gereği ve yasal işlem yapılması gerektiğini bildirir dilekçe verdiğini belirtmiş. Bu dilekçe ile ilgili işlem yapılması gerekirken, ismi geçenler ve haksız kazanç elde edenlere kendi verdiği dilekçesinin okutularak hakaretlere ve mobbinglere maruz kaldığını belirtti. Mustafa A. sağlık çalışanı olarak ismi geçen hastanelerde Eşinin de görevli olduğunu ve  bu yüzden mobbinglere maruz kaldığını , eşi hakkında yazılan nöbet çizelgeleri ile ortaya koydu.

KAMUOYUNU YANILTTINIZ MI?

Sağlık skandalının haberlere konu olması üzerine Çorum İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada muhakkik atandığı ve sağlık Bakanlığından Müfettiş istendiği açıklaması yapılmış gelişmeler hakkında kamuoyunun bilgilendirileceği vurgulanmıştı. Aradan geçen 3-4 aylık süreçte bir sonuca gidilmediği gibi gelişmelerden de kamuoyu bilgilendirilmedi

Oysa haberde yapılan yolsuzluklar belgelerle kamuoyuna sunulmuş yetkililer göreve davet edilmişti.

 Kamuoyu adına şu sorular ise yetkililere sorulmuştu

Kural ve kanun gereği Baş Hekim aile hekimlerine ayda kaç nöbet yazabilir? Ve Dodurga Entegre Hastanesinde kaç nöbet yazılmıştır?

Dodurga Entegre Hastanesi Baş Hekimi, mevcut Doktorlara gereken azami nöbeti tutturduktan sonra kendisine de nöbet yazabilir mi? Yazarsa bu nöbet nedeniyle para alabilir mi?

Hekimlere yazdığı nöbetleri asgari düzeyde tutma ve kendisini nöbet tutanlar listesinde göstererek para alırsa kamuyu zarara uğratarak haksız kazanç elde etmiş olmuyor mu?

24-8-24-8 gibi bir nöbet tutma olabilir mi?

 Ya da 24-24-24- gibi bir nöbet yazma olayı olabilir mi?

İzinli olarak il dışında olan sağlık çalışanı aynı anda hastanede nöbette olabilir mi?  Olursa nasıl aynı anda iki yerde görülebilir?

Düşünceni söyle, yorum yaz...