8 Ocak 2020 Haber Yayın Tarihi:

CHP’Lİ ÖZBAL DİLE GETİRDİ, AŞGIN TOPU KARA YOLLARINA ATTICHP Belediye Meclis Üyesi Erkan Özbal, Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yerinin yanlış planlanması sonucunda sürekli trafik kazalarının meydana geldiğini belirterek, “Son olarak da geçtiğimiz haftalarda ölümlü trafik kazası gerçekleşti. Tüm uyarılara rağmen yanlış yere yapılan hastaneden geri dönüş olmadığı aşikar. Lakin en azından hasta giriş yerinin yeniden planlanması ve değiştirilmesi ivedilikle gerekmektedir” dedi.

Hastane ana girişine aylar önce bir üst geçit yapılması için bir çalışma yapıldığını hatırlatan Özbal, “Temel atıldı. Ayak bağlantı civataları yerleştirildi. Fakat ne hikmetse temelin üzeri yeniden kapatılarak kaldırım haline dönüştürüldü. Ne düşünüldü? Ne yapılmak istenildi? Bilemiyorum, ama temelin üstü yeniden kapatıldı. Şehir yönetiminde söz sahibi olanlar bu konu hakkında çalıştıklarını ifade etseler de çabaları laftan öteye maalesef geçemedi” ifadelerini kullandı.

Bir başka konunun ise son zamanlarda cadde ve sokaklarda park halinde bulunan, üzerinde satılık yazan araçların görüldüğünü kaydeden Özbal, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Bu durum vergi veren, geçimini araç alım satımından elde eden, istihdama katkı sağlayan galerici esnafımızı oldukça rahatsız etmektedir. Aynı zamanda haksız rekabet şartları oluştuğundan esnafımızın işleri zora girmektedir. Bu konu hakkında galerici esnafı ilgili yerlerden, belediyemizden ve zabıtamızdan yardım beklemektedir.”

“MECLİS’TE İSTİŞARE YAPILMIYOR”

“Belediyeyi yönetirken istişare yapacağız dediniz. Ama görünüyor ki durum böyle değil. Özellikle Çorum ve Belediyemiz için önemli konuları Belediye Meclisinde konuşmadan, tartışmadan bilgi vermeden ya da sadece Cumhuriyet Halk Partisi Grubuna bilgi vermeden, ek gündem maddeleri yoluyla kabul edenler etmeyenler mantığı ile meclisten geçirme yoluna başvuruyorsunuz. Bu doğru bir yöntem değildir.

Bu ek gündem maddelerinden birisi mezbahanın Beltaş’a devri konusu. Bu konu hakkında konuşmayacağım. Zaten konu yargıya tarafımızca intikal ettirildi.

Bu ek gündem maddelerinden biriside; dikkatlerden kaçan ya da çok fazla dikkat edilmek istenilmeyen 892 ada 423 parsel, 4765 ada 2 parsel ve I 4766 ada 2 parsellerde bulunan belediyeye ait arsaların satış yetkisi kararı.

Bu arsalar daha önce de meclisimizde görüşüldü ve uyarılarımız neticesinde o bölgenin heyelan bölgesi olduğu, bu parsellere yakın bölgelerde jeolojik bozuk alanların bulunduğu görülerek madde geri çekildi. Bu bölgeye yakın zamanda bir sanayi sitesi inşa edildi. İnşaat başlamadan önce buralarda sanayi sitesinin olamayacağı defalarca belirtildi. Zamanın yöneticileri ben yaparım olur diyerek sanayi sitesini inşa ettirdiler. Tıpkı araştırma hastanesinin yerinin yanlış olduğu gibi bu sitenin de yerinin yanlış olduğu yapıldıktan sonra gün yüzüne çıktı. O bölgelerde yollar uçtu. İstinat duvarları yıkıldı. Heyelan ile oluşan topraklar işyerlerinin içine girdi. Ve esnafımız mağdur oldu. Lafı fazla uzatmadan heyelan bölgesinde bulunan bu parsellerin satışından vazgeçilmelidir. Özellikle 892 ada 423 parsel kendiliğinden ağaçlanmış olup çam ağaçları ile dolmuştur. Ağaç dikmede dünya rekoru olan Çorum kendi eli ile ağaçlanmış bölgeyi yok etmemelidir.

Sayın Başkan; her şey para değildir. Bu konu hakkında duyarlı davranacağınızı umuyor hepinize saygılar sunuyorum.”

Düşünceni söyle, yorum yaz...