12 Ekim 2019 Haber Yayın Tarihi:

KAYIRMA BÖYLE OLUR , İZİNDE OLANA BİLE NÖBET PARASI!

İlçe Entegre Hastahaneleri’nde yaşanan kayırma, haksız kazanç elde etme, mobing uygulama, fazla mesai yazma, evrak üzerinde yetkilinin imzasını taklit etme gibi yasalara uymayan ve etik olmayan işlemler kronik hal almış.

Geçtiğimiz günlerde Çorum Dodurga ilçe Entegre Hastahanesi’nde yaşandığı belgelenen yasa tanımazlık ve fazla mesai yazma, adam kayırma olaylarının bir benzeri de Oğuzlar ilçe Entegre hastanesinde de olduğu öğrenildi.

İZİNE GİDENE BİLE MESAİ YAZMIŞ

Oğuzlar Entegre Hastahanesi’nde Mayıs 2019 tarihinde Adana’ya izine giden Büşra T’ye, Sorumlu Hemşire Murat K. Tarafından günlerce mesai yazıldığı ortaya çıktı.

Öte yandan, Sorumlu hemşire Murat K’nin bazı personellere uyguladı bıktırma nöbeti ise aile yapısını bozacak türden. 9 günlük bayram tatilinde bir personele 5 gün boyunca görev yazmak suretiyle mobing uygulaması olarak göze çarpan başka bir detay.

Yapılan araştırmalar neticesinde, Sorumlu Hemşire Murat K.’nin 2014 yılından resmi evraklara, daire amirlerinin imzalarını taklit ettiği ve uyguladı, sağlık sorunları nedeniyle rapor alan H.Ç isimli çalışana yazılan nöbetler bir ay boyunca kendisine yakın olan İ. S. K, isimli sağlık çalışanına yazdığı belirlendi. Sorumlu Hemşire Murat K’ hakkında şu ana kadar yaptığı etik olmayan ve yasalara aykırı davranıştan dolayı yetkili kurumlardan bir inceleme ve araştırmaya da tabi tutulmadığı ise edinilen bilgiler arasında.

‘’ O YETİM YETİM, SİZİN İSE ARPANIZ FAZLA GELDİ’’

Oğuzlar Entegre Devlet Hastanesi Sorumlu Hemşire Murat K. Tarafından, Adana iline izinli giden Büşra K.’ye mesaideymiş gibi tutmadığı nöbetin yazıldığını fark eden personele hakaretlere varan davranışı ise ne kanunlara uygun nede insan onuruna. Bu konuda hakkını arayanlara,’’ o yetim yetim’’ idare edeceksiniz diyen Murat K’nin, nedenleri soran sağlık çalışanlarına ise  ‘’ sizin arpanız fazla geldi’’ diye hakarete varan cümleler kurduğu öğrenildi.

KAMUOYU Adına soruyoruz;

İzine giden memura görevdeymiş gibi mesai ve nöbet yazılması yasal mı? Yasal değil ise memurun haksız kazanç sağlamasına neden olan yetkili suç işlemiş midir? İşledi ise neden yasal süreç başlatılmadı?

5 yıllık süreçte yetkililerin imzasını taklit ederek ne tür ve kaç evraka imza atmıştır ve yasalara uygun mudur?  Yetkililerin yerine İmza attığı evraklarla devlet zarara uğratılmış mıdır?

Bu duruma Hastane yetkilileri neden işlem yapmamıştır bu bir suç değil midir?

Düşünceni söyle, yorum yaz...