T.C. Yİ CHP TEKLİF ETTİ, MHP DESTEKLEDİ, AKP REDDETTİ

Çorum Belediye Meclisi’nin bu ay ki oturumunda CHP Grubunun Belediye tabelasına T. C. eklensin teklifini MHP Desteklerken AKP Üyelerinin red oyu vermesi ile gerçekleşmedi.

Belediye Meclisi’nin Ekim ayı toplantısı salı günü saat 14.00’de Belediye Toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) grubu Çorum Belediyesi’nin logosu, afişleri ve tabelalarına Türkiye Cumhuriyeti kısaltması olan T.C. ibaresinin eklenmesine ilişkin yazılı bir önerge verdi. CHP’den verilen önergede, “Ülkemiz bugünlerde çok çetin bir sınav vermekte. İktidardan gelen açıklamalara göre savaşa girmiş durumdayız. Birlik ve beraberliğin en üst çatı noktası vatan ve bayraktır. Vatanımız söz konusu olduğunda akan sular durur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği vatanımıza sahip çıkmak hepimizin vatandaş olarak borcudur. Daha önce defalarca teklif etmemize rağmen belediye logo ve tabelalarında T.C. ibaresinin eklenmesi ile ilgili teklifimiz belediye yönetimi tarafından dikkate alınmadı. Her türlü terör iftirası ile yaftalanmaya çalışılan CHP olarak PKK terörünün karşısında olduğumuzu bir kere daha açık ve net bir şekilde dile getiriyor, Türkiye Cumhuriyeti ibaresinin kısaltması olan T.C.’nin belediye tabela ve logolarına eklenmesini teklif ediyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ise bunun bir gönül meselesi olduğunu ancak zorunlu olmadığını kaydetti. Aşgın, “Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, bu vatanın değerlerine o kadar çok bağlıyız ki tabelayla sınırlı değildir” diyerek konuyu oylamaya sundu.Oylamada CHP ve MHP grubu evet oyu verirken, AK Parti grubu hayır oyu kullanmayı tercih etti. Böylece Çorum Belediyesi’nin logo, afiş ve tabelalarına T.C. ibaresinin eklenmesi talebi AK Partili meclis üyelerinin oylarıyla reddedildi.

Yorum Yaz

%d blogcu bunu beğendi: