3 Ekim 2019 Haber Yayın Tarihi:

200 KINALI KEKLİK DOĞA İLE BULUŞTU

Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü Çorum Şubesi’nce 318 hektarlık bir alana sahip olan ve içerisinde 14 Kızılgeyik, 14 Yaban Keçisi, 3 Karaca, 6 Dağ Ceylanı ve tavşan bulunan avlanma yasak bölgesi olan Sıklık Tabiat Parkı’nda doğal ortamda ekolojik dengeyi sağlamak için 200 keklik salındı.Zirai ilaç ile gübrelerin aşırı ve bilinçsiz kullanımı ile kontrolsüz avlanma gibi etmenler birçok türün neslini tehlikeye attığını belirten Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mustafa Gözler, Bakanlığa bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün sürdürülebilir bir yaban hayatı yönetimi kapsamında tabiatta azaldığını ve nesli tükenme noktasına gelmiş türleri yetiştirerek tabiata bıraktığını söyledi.

Gözler, kekliğin doğadaki ekolojiyi dengede tuttuğunu belirterek; “Bilinçsiz avlanma ve tarımda verimi artırmak için kullanılan kimyasallar sebebiyle keklik sayısı azalmış ve bunun sonucu olarak avcılar avlayacak keklik bulamaz hale gelmiştir. Önceleri tabiatta keklikler sürüler halinde bulunurken, bugün sayıları çok azalmıştır. Kınalı keklik üretimini devletimizin yapmasının sebebi kınalı kekliğin palazken protein ihtiyacını böceklerden gidermesi ve bu esnada da insan hayatına zararlı olan böcekleri yemesidir.Kınalı Keklik’lerin en büyük faydalarından biride, ergen olduktan sonra artık süne zararlılarıyla müthiş bir mücadele yapmaya başlamalarıdır.Bu da tarım açısından da büyük önem arz eden bir durum.” dedi.

Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Çorum’da 2003-2018 yıllarında yaklaşık 10 bin, 2019 yılında ise 2 bin 500 kınalı kekliğin doğaya salındığının altını çizdi.Yüksel, avcıları uyararak, bu işin eğitimini almaları gerektiğini ve avlanma izni olan avcıların da av dönemlerinde bu canlılara kotaları aşmayarak sahip çıkmaları gerektiğini belirtti.Kınalı kekliklerin Sıklık Tabiat Parkı çevresinde daha fazla bilinir olmasını sağlamak istediklerini dile getiren Yüksel, “Bu bölge ava tamamen yasak. Bu hayvanların bölgede çoğalmasını istiyoruz. Yakında bunları şehir merkezinde bile görebiliriz.” Dedi. Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve AK Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı’da kekliğin doğa için önemli olduğunu belirterek, bilinçsiz avlanmanın önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti. Konuşmaların ardından protokol üyeleri ile katılımcıları hep birlikte keklikleri doğaya saldı.Keklik salım törenine Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, Belediye Başkan Yardımcısı Zubeyir Tuncel ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mustafa Gözler ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri katıldı.

Düşünceni söyle, yorum yaz...