Eral; ”Tatil,hak etmediğimiz bir lükstür; biz bu tatili hak etmedik”

Nihayet bir adli yılın daha sonuna gelinmiştir.

19 Temmuz Cuma gününden itibaren adli yıl bitmekte, adli tatil başlamaktadır.

 Bu vesile ile açıklamak isteriz ki;

Adalet sorunu bütün devletler milletler ve toplumlar için hayati bir sorundur. Çünkü bir yerde adalet yoksa orda devlet yoktur, millet yoktur, toplum yoktur hatta gerçek anlamda insan yoktur.

Osmanlı da kadıların elinde kangrene dönüşen Anadolu insanının adalet arayışı Cumhuriyetle birlikte umuda dönüşmüştür. Çağdaş modern mahkemelerin kurulmasıyla ve Avrupa hukuk sisteminin kabulüyle toplumun adalet arayışı çözüm yoluna girmiş, mahkeme duvarlarına bile;” Adalet mülkün (devletin)temelidir.”diye yazılmıştır.

Cumhuriyet devrimleriyle birlikte Türk toplumu çağdaş medeni hukuk sistemiyle tanışmışsa sorun tam anlamıyla bitmemiş, halkın adalet arayışı her dönem kanayan bir yara olmuştur.

Türk toplumunun adalet yolculuğu askeri darbelerle sık sık kesintiye uğramış ve en son 2016 fetö darbesiyle ağır bir yara almıştır. Meslekten ihraç edilen binlerce hakimin ardından çoğu mahkemeler hakimsiz kalmış, duruşmalar boş geçmeye başlamıştır.

Durmadan ertelenen duruşmalar, bitmeyen davalar halkın adalete güvenini bitme noktasına getirmiştir.

Gelinen nokta çok önemlidir, hayatidir. Geciken adalet adalet değildir.

En kısa zamanda adli reform yapılmalı can çekişen adaletin ölmesine izin verilmemelidir.

Gelinen bu noktada adli tatil hepimiz için hak etmediğimiz bir lükstür; biz bu tatili hak etmedik.

En başta ülkemizi yöneten ve adı “Adalet” olan iktidar partisi AKP ve tüm diğer partilerin milletvekilleri bu sene tatil yapmaktan vazgeçip, adli reform yasasını ivedilikle meclisten geçirmelidirler.

Halkımız açken, susuzken, mahkeme kapılarında sürünüp adalet arayışında çile çekerken sayın milletvekillerimizin tatil yapmaya hakkı yoktur.

Adli reform bekleyenler sadece ceza evlerindeki binlerce insanımız değildir. İşte, sokakta, caddelerde, tarlada çalışan milyonlarca insanımızın gözü meclistedir. Türkiye’miz için adalet hava kadar, su kadar ihtiyaçtır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi tatile girmiş olsa bile olağan üstü olarak toplanmalı adli reform için gerekli kanunları çıkartmalıdır.

Milletvekillerimizin bu çağrımıza karşı duyarsız kalmayacağına inanıyoruz.

Yorum Yaz

%d blogcu bunu beğendi: