14 Nisan 2019 Haber Yayın Tarihi:

‘AKP, MİLLİ İRADEYİ İŞİNE GELDİĞİ GİBİ YORUMLUYOR’

ADD Çorum Şube Başkanı Uğur Demirer, Mustafa Kemal Atatürk’ün milli egemenlik vurgusunun her geçen gün daha iyi anlaşıldığını belirtti

ADD Çorum Şube Başkanı Uğur Demirer, Mustafa Kemal Atatürk’ün milli egemenlik vurgusunun her geçen gün daha iyi anlaşıldığını belirterek, ‘Demokratik, laik, sosyal, üniter devlet yapısı ve hukukun üstünlüğü esasları Atatürk Devrimi’nin kazanımlarıdır. Bu kazanımlar sayesinde, ülke yönetimine gelenler, maalesef işlerine geldiği gibi ‘milli irade’ yorumunda bulunmaktadır.’ dedi.

‘16 NİSAN HALK OYLAMASINI UNUTMADIK’

16 Nisan 2017 referandumu’nda yapılanları unutmadıklarını kaydeden ADD Şube Başkanı Demirer, açıklamasında şunları söyledi:

‘Dünya üzerinde pek çok ülkede seçimler yapılır. Halkın önüne konulan sandıklar, demokrasinin bir gereği fakat, tek ölçütü değildir. Bir rejimin demokrasi olduğunun söylenebilmesi için “laiklik” kesin bir şarttır. Laiklik, kutsal din duygularının istismar edilerek, siyasi rant haline dönüştürülmesine karşı duruştur. Başka bir anlatımla; aklın özgürleşmesi, kulluk yerine birey ve yurttaşlığın benimsenmesidir.

Yeryüzünde “laiklik” büyük ve kanlı mücadeleler sonucunda kazanılmıştır. Temel insan hakları, eşitlikler ve özgürlükler laik devlet yapısıyla güvence altına alınabilir.

Atatürk Devrimi’nin temeli “laiklik”tir. Dünyanın uzun soluklu mücadeleler sonucunda kazandığı laiklik; Atatürk Devrimi sayesinde, Türk Milleti’nin yaşam tarzı haline dönüşmüştür.

Cumhuriyetin Kuruluş sürecinde “din elden gidiyor” bahanesiyle gerçekleşen iç isyanlar; bugün, Atatürk Devrimi’ne ve Devrimin temeli laikliğe karşı “kindar” bir siyasi yapıya evrilmiştir. Siyaset eliyle, laiklik zayıflatılmış; sadece anayasada var olan bir terim halini almıştır.

Tüm eksikliklere ve yanlışlıklara rağmen Türkiye’de demokrasiden söz edebiliyorsak; insan haklarından, kadın-erkek eşitliğinden, bilimsellikten ve çağdaşlıktan konuşabiliyorsak, Atatürk Devrimi’nin temeli olan laiklik sayesindedir.

Laikliğe karşıtlık, gericiliktir. Kutsal din duygularını siyasetten istismar etmek demektir. Laikliğe karşıtlık; Yurttaşlıktan vazgeçmek, kula kulluk etmek demektir. Laikliğe karşıtlık; dinler ve mezhepler arası savaşa evet demektir.

Son 17 yılda; geçmişteki anti laik uygulamaların çok üstünde bir siyasi çabayla, laikliğin, yok edilme noktasına getirildiğini görmekteyiz.

Atatürkçü Düşünce Derneği; Genel Merkez Yönetimi, Kurulları ve tüm Şubeleriyle; laikliğin milletimiz açısından değerini ısrarla anlatmaya devam edecektir.

15 Temmuz 2016 Fetöcü Darbe’nin arka planında yatan laiklik düşmanlığıdır. Laikliğe ve Atatürk Devrimi’ne husumet besleyen tarikatlar, cemaatler Türkiye’de darbe yapma seviyesine gelmişse; bunun nedeni laiklik karşıtlığıdır. Siyasi iktidarın; laiklik düşmanı, cemaat ve tarikatlarla yakınlığı sürmektedir. Yeni 15 Temmuzların yaşanmaması için siyasi iktidarı bir kez daha, samimiyetle uyarıyoruz. “Çok zayıflattığınız laikliğe dört elle sarılın.”

Düşünceni söyle, yorum yaz...