İHA Servis etti DHA yalanladı, İHA Doğru Çıktı

Çorum- Mecitözü ilçesi Çitli Köyü’nde meydana  gelen kuduz vakasında 10 vatandaş görevliler tarafından sağlık kontrolünden geçirilmiş, bazı hayvanlarda itlaf edilmişti. Haberi araştıran İHA Ajans yetkilileri köy karantinaya alındı diye duyurmuş ve abonelerine servis etmişti. DHA  ise  kuduz vakasının doğru olduğunu ancak karantina olayının yalan olduğunu haberleştirerek abonelerine servis etmişti.

DHA   İHA ‘yı yalanladı kendisi yalan haber servis etti

Geçtiğimiz hafta içinde bütün haber sitelerinde ve yaygın medyada yer alan ‘Mecitözü Çitli Köyü Kuduz karantinasında’ başlıklı haberleri araştıran haberciler,. Bölgede başıboş dolaşan köpek, arazide otlayan Ömer C.’ye ait büyükbaş hayvanlara saldırdı. Durumu fark eden Ömer C., müdahale ederek köpeği uzaklaştırdı, durumu jandarmaya bildirdi. İhbar üzerine köye sevk edilen jandarma, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile sağlık ekiplerince inceleme başlatıldı. Ekiplerin incelemesinde, köpeğin ısırdığı bir hayvanda kuduz virüsüne rastlandı. Bunun üzerine saldırgan köpek ve ısırdığı hayvan itlaf edildi. Köpekten alınan numuneler de incelenmek üzere laboratuara gönderildi. Köpek ve ısırdığı büyükbaş, hastalığın yayılmaması için kireçlenerek gömüldü. yönünde idi.

Yaptığımız araştırma neticesinde, Çorum İl Sağlık Müdürü Dr. Ömer Sobacı ve Çorum Tarım İl Müdürlüğü görevlileri ile görüşme yapılarak olayın mahiyeti soruldu. Gerek İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer Sobacı gerekse  Çorum Tarım İl Müdür vekili Ömer Günalp bey olayın doğru olduğunu, gerekli ilaçlamaların yapıldığını ve köye canlı havan giriş-çıkışlarının yasaklandığını köy karantina kapsamına alındığını söylediler.  Oysa  DHA haberi tamamen manupule ederek köyü karantina kapsamından çıkartmış karantina olayının asılsız olduğunu belirten bir haber servis etmişti.

Hem sağlığı hem de sorumluluğunu unutan Ajans kamuoyunu böyle yanılttı.

DHA’nın haberini aynen veriyoruz

Serkan BARIŞ/MECİTÖZÜ (Çorum), (DHA)- ÇORUM’un Mecitözü ilçesinde büyükbaş hayvanlara saldıran köpeğin kuduz olduğu belirlendi. Köpek ve ısırdığı bir hayvan itlaf edilip, hastalığın yayılmaması için kireçlenerek gömüldü.

Olay, önceki gün Mecitözü’nün Çitli köyünde meydana geldi. Bölgede başıboş dolaşan köpek, arazide otlayan Ömer C.’ye ait büyükbaş hayvanlara saldırdı. Durumu fark eden Ömer C., müdahale ederek köpeği uzaklaştırdı, durumu jandarmaya bildirdi. İhbar üzerine köye sevk edilen jandarma, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile sağlık ekiplerince inceleme başlatıldı. Ekiplerin incelemesinde, köpeğin ısırdığı bir hayvanda kuduz virüsüne rastlandı. Bunun üzerine saldırgan köpek ve ısırdığı hayvan itlaf edildi. Köpekten alınan numuneler de incelenmek üzere laboratuvara gönderildi. Köpek ve ısırdığı büyükbaş, hastalığın yayılmaması için kireçlenerek gömüldü.

‘KARANTİNA SÖZ KONUSU DEĞİLDİR’

Çitli Köyü Muhtarı Mustafa Uygun, köylerinde karantina gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, “Köyümüzde başıboş bir köpek ineklere saldırdı. Saldıran köpek jandarma tarafından itlaf edildi. Köpekten alınan numuneler incelendiğinde kuduz olduğu ortaya çıktı. Yetkililer köyümüzde gerekli çalışmayı yaptı. Köyümde karantina olayı söz konusu değildir” dedi.

Yorum Yaz

%d blogcu bunu beğendi: