Çorum’a Doktor dayanmıyor!..

Sağlıkta  çağ atladık!..

Çorum’a Doktor dayanmıyor!..

Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’nde  2 ayda kırk (40) doktor çeşitli nedenlerle hastane ile  ilişiklerini kestiler.

Nüfusu 600 binlere dayanan Çorum ilinde sağlık S.O.S vermeye başladı.  Son iki ay içerisinde Doç Dr., Yar. Doç ve Uzman olmak üzere 40 doktor görevinden istifa ederek Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden ilişiklerini kestiler. Siyasi baskı ve gelir dağılımının başı çektiği istifalarda, Sözlü ve Fiziki mobbing uygulamalarının da bu istifalarda etkin olduğu öğrenildi. Hastanede görev yapan Doktorların şu an itibari ile iş yükleri  hat safhaya ulaşmış durumda. Yapılan muayenelerin sağlıklı olabilmesi için Dünya Sağlık Örgütünün Kriterlerine göre her hasta için 20 dakika ayrılması öngörülüyor. Sekiz (8) saat mesai göz önüne alındığında bir doktorun günlük muayene edeceği hasta sayısı da  24’e tekabül ediyor. Oysa, Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde doktor başına günlük  120 ila 150 arasında hasta muayenesi düşüyor.

Son zamanlarda hasta yakınları ve sağlık çalışanları arasında meydana gelen adli olayların ana müsebbibinin de iş yükünün kaldırılamaz hal almasının yattığı biliniyor.

 Öte yandan hastaneden tayin isteyen sağlık personellerinin de aynı nedenleri bahane gösterdikleri iddialar arasında. Bünyesinde 33 dal bulunan Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bazı dallarda muayene edecek doktor  yok.

BU DALLARA BAKAN DOKTOR YOK

Nükleer Tıp, Gaastro  Entoloji, Çocuk Endokroloji, Çocuk Kardiyoloji, Romatoloji, Hemotoloji, Göğüs Cerrahi  ve Onkoloji  bölümlerin de görevli doktor bulunmuyor.

Son iki ay içerisinde Doç Dr., Yar. Doç.Dr. Uzman Dr. olarak istifa ederek ayrılanların sayısı 40 civarında.  Hastaların Ultrason çekimi için  sıra ise doktor yokluğundan 8 ay sonraya  veriliyor. Hastaların ne sağlıklı tanısı konabiliyor nede muayenesi sağlıklı yapılabiliyor. Hastanede Branş doktorlarının olmadığı bölümlerin aksine fazlalık olan bölümler ise kadın doğum ve genel cerrahi bölümü ve pratisyen hekimlerde görülüyor.

Cuma Şahin/ Çorum

Yorum Yaz

%d blogcu bunu beğendi: