25 Eylül 2018 Haber Yayın Tarihi:

Kenti konseyleyip kaçak binaya yapıştırdılar

Başkanlığını Turhan Candan’ın yaptığı Çorum Kent Konseyi sessiz-sedasız, yine başkanlığını yürüttüğü Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Şubesi’nin Azap Ahmet Sokak’ta bulunan binasına taşındı.

 

Çorum kamuoyu, geçen haftayı Muzaffer Külcü’nün Belediye Başkanlığı döneminde Daire Başkanlığı görevinde bulunan Ünal Ateş’in bir sosyalmedya ağındaki hesabından yaptığı paylaşımlarla meşgul olurken, başkanlığını Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan’ın yaptığı Çorum Kent Konseyi’nin sessiz-sedasız, yine başkanlığını yürüttüğü Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Şubesi’nin Azap Ahmet Sokak’ta bulunan binasına taşındığı ortaya çıktı.

Kurulduğu günden beri bürosu Turgut Özal İş Merkezi’nin 2. katında bulunan, başkanlığını 2014 yılından bu yana Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan’ın yürüttüğü Çorum Kent Konseyi, yine Turhan Candan’ın şube başkanı olduğu Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Şubesi’nin Yeniyol Mahallesi Azap Ahmet Sokak’ta bulunan binasına taşındı.

Kurulduğu günden beri faaliyetlerini Veli Paşa Konağı’nda, toplantılarını da Belediye Turgut Özal Konferans Salonu’nda gerçekleştiren Çorum Kent Konseyi’nin tabelasının, sessiz sedasız Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Çorum Şubesi’nin binasına asılması dikkat çekti.

BİNANIN KAÇAK OLDUĞU İDDİALARI HALA YALANLANMADI..

Hatırlanacağı gibi Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Şubesi’nin bulunduğu binanın kaçak olduğu iddiaları, Çorum’da yayınını sürdüren Leblebi. Tv adlı web sitesinde 8 Ağustos 2018 tarihinde yer almıştı.

Leblebi TV’de ‘ÇORUM DİL VE EDEBİYAT DERNEĞİ KAÇAK YAPIDA’başlığı ile verilen haberde özetle; ‘2009 yılında Çorum’da açılan ve o tarihten beri başkanlığını Çorum Belediye Başkan Yardımcısı ve Muzaffer Külcü’nün ekibinden olan Turhan Candan’ın yürüttüğü Dil ve Edebiyat Derneği Çorum Şubesi’nin faaliyet gösterdiği yapının kaçak yapı olduğu öğrenildi.’ deniliyordu.

 

ÇORUM KENT KONSEYİ,BİNAYA NE KADAR KİRA ÖDEYECEK?

Söz konusu iddiaların üzerinden 39 gün geçmesine karşın herhangi bir açıklama yapılmadığı öğrenilirken, kaçak olduğu öne sürülen bir binaya Çorum Kent Konseyi’nin tabelasının asılması tartışmalara neden olacak gibi gözüküyor.

ÇORUM KAMUOYU, BAŞKAN GÜL’DEN BİR AÇIKLAMA BEKLİYOR

 * Çorum Kent Konseyi, alelacele neden Dil ve Edebiyat Derneği’nin Şube binasına taşınma gereği duydu?

* Ya da neden daha önce değildi, şimdi taşındı?

* Çorum Kent Konseyi, bu binaya kaç lira kira ödeyecek?

* Taşınmanın son günlerde sosyalmedyada sıkca yapılan Muzaffer Külcü dönemine dair paylaşımların ardından gerçekleşmiş olması bir tesadüf mü?

* Çorum Kent Konseyi’nin buraya taşınmasının altında Dil ve Edebiyat Derneği’nin kira yükünü hafifletme amacı mı yatmaktadır?

* Çorum Kent Konseyi’nin belediyenin bina ve salonlarından istediği gibi yararlanma imkanı varken, hangi amaçla böyle bir kiralık büroya taşınma gereği duyuldu?

* Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar gereği, bir yandan tasarruf tedbirleri hayata geçirilirken, hatta Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın da sık sık gündeme getirdiği bir süreçte, Belediye yönetiminin böyle bir girişimde bulunmasının kamuoyunda tepki toplayabileceği öngörülemedi mi?

* Son olarak; Çorum Belediye Başkanı Sayın Zeki Gül’ün tüm bu gelişmelerden dolayı, Çorum kamuoyuna bir açıklama yapıp-yapmayacağı da merakla bekleniyor.

 

ÇORUM DİL VE EDEBİYAT DERNEĞİ KAÇAK YAPIDA

Çorum Dil ve Edebiyat Derneği binasının kaçak yapı olduğu iddiası gündeme bomba gibi düştü.

2009 yılında Çorum’da açılan ve o tarihten beri başkanlığını Çorum Belediye Başkan Yardımcısı ve Muzaffer Külcü’nün ekibinden olan Turhan Candan’ın yürüttüğü Dil ve Edebiyat Derneği Çorum Şubesi’nin faaliyet gösterdiği yapının kaçak yapı olduğu öğrenildi.

Muzaffer Külcü’nün en yakın adamlarından olan ve yayını durdurulan TV19’un tüm işlerini arka plandan takip ettiği iddia edilen Salih Karslıoğlu’nun da faaliyetlerini yürütmek için kullandığı Dil ve Edebiyat Derneği’nin binasının kaçak yapı olduğu, Candan ve Karslıoğlu tarafından ruhsat işlemlerinin halledilmesi için gayret sarf edildiği öne sürüldü.

 

BİNA SAHİBİ ÖZLER Mİ?

Muzaffer Külcü’ye yakınlığı ile bilinen ve Belediye Meclis Üyeliğinden istifa ettirilen Ahmet Özler’in abisi Mustafa Özler’e ait olduğu iddia edilen Dil ve Edebiyat Derneği binasının ruhsatsız bir şekilde Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan’ın bilgisi dahilinde kullanıldığı ve belediye meclis üyesi olan kardeşi sayesinde de ruhsat konusunda bir işlem yapılmadığı öğrenildi.

 

KÜLCÜ’NÜN EKİBİNİN KARARGAHI GİBİ

Külcü’nün Özel Kalem Müdürü Murat Erdem ve Çorum Belediyesi Çalışanı Salih Karslıoğlu’nun çeşitli zamanlarda Dil Edebiyat Derneği’nde toplantılar yaptığı öne sürüldü.

Külcü’nün yakın ekiplerinden olan ve yayını durdurulan TV19’un iş ve işlemlerini yürüttüğü iddia edilen Salih Karslıoğlu’nun Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan tarafından Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü kadrosunda olmasına rağmen dernekte görevlendirildiği öğrenildi. Salih Karslıoğlu’nun da kaçak yapı olan bu binanın ruhsat işlemlerini halletmeye çalıştığı iddia edildi.

 

Düşünceni söyle, yorum yaz...