24 Eylül 2018 Haber Yayın Tarihi:

Kaymakam açıkladı:“Obeziteye yol açan yiyeceklerden uzak durun”

Sungurlu Kaymakamı Mitat Gözen, İlköğretim Haftası kutlama programında öğrencilere obeziteye yol açan yiyeceklerden uzak durmaları yönünde uyarılarda bulundu.

Sungurlu’da İlköğretim Haftası düzenlenen törenle kutlandı. Atatürk Meydanında ki Atatürk Anıtına çelenk sunumun ardından, Yavuz Selim İlkokulu’nda kutlama programı düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Eryiğit, haftanın anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Eryiğit, konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Yeni bir öğretim yılına başlamanın sevinç ve heyecanı hep beraber yaşamaktayız. Sungurlu ilçemizde geçtiğimiz eğitim öğretim yılında eğitim öğretim adına çok güzel başarılara imza attığımız düşüncesindeyim. El birliğiyle yürüttüğümüz bu çalışmalar için sizlere canı gönülden teşekkür ediyorum. Her zaman ifade ettiğim gibi başarı bir hedef değil yolculuktur. Bizlerde bu inançla Sungurlu’nun güzel çocukları için çalışmaya projeler üretmeye devam edeceğiz. Sungurlu Mili Eğitim Müdürlüğü ailesi olarak velilerimiz ile işbirliğini önemsiyor bu doğrultuda çalışmalar yürütüyoruz.”

Konuşmanın ardından okulda yaz tatili döneminde açılan Okuma Yazma kursunu başarı ile tamamlayan Fatma Damar bir konuşma yaptı ve Kaymakam Mitat Gözen kursa katılan veliler adına Fatma Damar’a çiçek takdim etti. Program, okulun 3. sınıf öğrencileri ‘Andımız’ şarkısını seslendirmesi, anasınıfı öğrencilerinin ‘Yeni Ders Yılı’ adlı şiir okuması, 2/C sınıfı öğrencilerinin ‘Sevgi Çiçekleri’ adlı gösterileri, 1/B sınıfı öğrencisi Bilge Kağan Erarslan ‘Açıldı Okulumuz’ adlı şiir okuması, 4/C sınıfı öğrencilerinin ‘İzindeyiz Yüce Atam’ adlı gösterileri ile devam etti.

Okula yeni katılan 1/C sınıfı öğrencisi Yasin Keyvanoğlu’na, 4. sınıf öğrencisi Ela Bozkurt, ‘okula hoş geldiniz’ çiçeği takdim etti. Program, ilçe de ‘Beslenme Dostu Okul’ projesi kapsamında sertifika almaya hak kazanan okulların belgeleri protokol tarafından takdim edilmesiyle sona erdi.

“GAZLI İÇECEKLER VE CİPSTEN UZAK DURUN”

Belge takdimi sırasında bir konuşma yapan Kaymakam Mitat Gözen, “Bu belgeye sahip olmayan okullarımız ivedilikle gerekli şartları yerine getirerek, bu belgeye sahip olmalılar. Bunlar çocuklarımızı emanet ettiğimiz, çocuklarımızın bizden fazla zaman geçirdiği mekanlarda hijyen kuralları içerisinde, temizlik kuralları içerisinde, sağlıklı beslenme şartları içerisinde ve eğitim öğretim gördüğüne dair, tescil anlamını taşıyan belgeler. Bu vesile ile bu başarıyı gösteren okullarımızı tebrik ediyorum, diğer okullarımızı bu manada teşvik ediyorum. Çocuklarımıza ve velilerimizi de bu anlayışı sürdürmek üzere, katkı sağlamalarını tavsiye ediyorum.

Çocuklarımızın obeziteye yol açan sağlıksız besinlerle beslenmemesi için okullarımızda onların gözlemi ve denetimine de ihtiyacımız var. Okullarımız da artık çocuklara isimlerini söyleyerek zikredeceğim; gazlı içecekler içmeyeceğiz, obeziteye yol açan cips gibi yiyeceklerden uzak duracağız. Ve malumunuz basından takip ediyorsunuzdur, belirli gıdaların okullarda ki satışına ilişkin, etiketleme yapacağız. Çocuklarımız tükettikleri ürüne ilişkin bilgi sahibi olacaklar ve uyarılacaklar önceden. Yeni eğitim öğretim döneminin öğretmenlerimize, idarecilerimize, Milli Eğitim camiamıza, velilerimize ve öğrencilerimize hayırlı ve başarılı bir yıl olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Programa Kaymakam Mitat Gözen’in yanı sıra Belediye Başkan Vekili Fevzi Yalınkılıçlı, Garnizon Komutan Vekili Asteğmen Ahmet Yasin Yıldız, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Eryiğit, MHP İlçe Başkanı Yasin Şahin, Emniyet Müdürü İrfan Korkmaz, daire amirleri, okul müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

Düşünceni söyle, yorum yaz...