29 Ağustos 2018 Haber Yayın Tarihi:

Ortaköy’de işler arap saçı!..

Çorum’un en şirin ilçelerinden birisi olan Ortaköy ilçesinde sağlıkta yaşanan Ambulans skandalı farklı mercilere doğru yol almaya başladı.

Geçtiğimiz aylar içerisinde Ortaköy Devlet Hastanesi Acil servisine şiddetli karın ağrısı şikayeti ile getirilen 1 buçuk yaşındaki bir bebeğin ”ACİL” kodu ile Çorum Hitit üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevkinden sonra ortalık karıştı.

NE OLDUYSA BU HABERDEN SONRA OLDU

Özürlü Annenin çocuğuna ambulans vermediler

Çorum- Ortaköy İlçe Devlet Hastanesi’nde yaşanan sağlık skandalı Savcılığa intikal etti.

Geçtiğimiz günlerde Çorum’un Ortaköy İlçe Devlet Hastanesi acil servisine  şiddetli karın ağrısı şikayeti ile ilgili getirilen  1.5 yaşındaki Elif Su Topal isimli bebek, Dr. Ali K. tarafından yapılan ilk müdahalenin ardından midesinde metal olduğu tespit edildi. Minik Elif acil koduyla Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Ambulans talep eden konuşma özürlü Anneye doktor hayır cevabı verdi. maddi imkanları yetersiz olan aile ile  hastane görevlileri arasında tartışma yaşandı.  Polisin olayı Kaymakamlığa bildirmesi neticesinde, kaymakamlık tarafından yapılan müdahale sonrasında gecikmeli de olsa minik Elif’s tahsis edilen ambulansla Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Burada yapılan müdahale sonrasında midesindeki metal nesne çıkartılan Minik Elif hastaneden taburcu edildi. Topal Ailesi kendilerine ambulans vermeyen Dr. Ali K. ve Hastane Başhekimi Musa T. Hakkında Çorum Cumhuriyet Savcılığına suç duyurunda bulundu.Sağlık skandalı da burada başladı.

” KENDİ İMKANLARINIZLA GİDİN”

Nöbetçi Dr. Ali. K’den ambulans talebinde bulunan Topal ailesinin talebi Dr. tarafından geri çevrildi. ” Ambulans veremeyiz kendi imkanlarınızla gideceksiniz” denildi. Aile ve hastane yetkilileri arasında tartışma çıktı. Yaşanan tartışmaya polis müdahale etti.

 

  ”DERDİMİ ANLATAMADIM”

Başından geçenleri anlatan konuşma özürlü anne Gökben Topal şunları söyledi;

” Ben ikinci çocuğuma hamileyim. Hastaneye kontrole gitmek istedim ailem tamam dedi. o sırada kızım ağlamaya başladı . Nedenini anlamaya çalıştık fakat karnını tuttuğu için kayın babam ben Kayın Validem hastaneye gittik. Çocuğuma ilk müdahaleyi yaptılar. film çektiler. Karnında metal olduğunu söyleyerek acil Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk ettiler. bende kendilerinden ambulans istedim. Dr. bana ambulans veremeyeceklerini söyledi ve kendi imkanlarınızla götüreceksiniz dedi. Ben durumumuzun müsait olmadığını anlatmaya çalıştım anlamadılar ve beni azarladılar. Kayın babam devreye girdi. o da anlatmaya çalıştı olumsuz cevap aldık. bu sırada adli vaka diye polise bildirilmiş. polis olay yerine geldi. Durumu polise söyledik. bize yardımcı olmasını istedik. sağ olsun polis yardımcı oldu. Ben özürlüyüm yaşama ve devletten yardım alma hakkım yok mu? Fakirin bu ülkede yaşamaya tedavi olmaya, ambulans kullanmaya, doktora gitmeye hiç mi hakkı yok. Biz sahibsizmiyiz? dedi.

” BU İNSANLARA CEZA VERİLSİN”

Büyük baba; ” Bu çağda bu zihniyeti anlamak mümkün değil. Benim imkanlarım yok. Benim torunum metal anten klepsi yutmuş. Dr. Ali Kansu T. muayene etti ve film çekti. Acil Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesine gitmesi gerekiyor dedi. Sevk etti. Ambulans istedim veremeyeceğini söyledi. Başhekimi aradık. o da bize, ” şu an o dktor görevli ben karışamam dedi. tartışma yaşadık. polis geldi. Adli vaka diye ifadelerimizi aldı. Biz durumu polise bildirdik. Sağ olsunlar kaymakam beye intikal ettirdiler olayı. geç de olsa kaymakam yardım etti de torunumu Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirip tedavi ettirdik” dedi.

Hasan Topal, konuşmasında, ” peşimizden hakaret etti ikilik kelimeleri konuştu. Zoruma gitti. Bu çağda olacak iş değil. Bu ülkede Alevi olmak suçmu ki gardaş? doktor bana ve aileme Allahsız bunlar diyebiliyor. fakirlik suç mu? biz de bu ülkenin insanlarıyız. Konu ile ilgili Çorum Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundum. Bu tip insanların gereken cezayı almasını istiyorum. Adalete güveniyorum.” dedi.

 

 

GÖREVİNİ YAPAN POLİS SÜRGÜN EDİLDİ

Haberci19.com sitesinde yer alan ”ÖZÜRLÜ ANNENİN ÇOCUĞUNA AMBULANS VERMEDİLER” Haberinden sonra muayene eden Dr. Ali Kansu T. ”ACİL” kodu verdi ambulans vermedi. Olayın emniyete intikal etmesi üzerine görevli Polis Memuru Seyfettin A. Hastane Baş Hekimi Dr. Musa T.ye haber veren ve durumu anlatan polis memuru, olumsuz cevap alınca, ailenin daha fazla mağduriyet yaşamaması için ilçe kaymakamına durumu bildirdi. Kaymakamın talimatı ile ”ACİL” kodu verilen minik Elif Su Topal, Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirilerek tedavi altına alındı. Topal ailesi hastanedeki Dr. Ali Kansu T. Hakkında Çorum Cumhuriyet Savcılığına Şikayet dilekçesi verdi. Aradan geçen 8 ayda Dr. Hakkındaki henüz bir ilerleme olmadığı öğrenildi. Öte yandan görevini yapan ve bir bebeğin sağlığından olmaması için gerekli girişimde bulunan Polis Memuru ise Ortaköy İlçe Polis Karakolundan alınarak 160 Km Uzaktaki Kargı ilçesine, önce geçici görevle gönderildi sonra ise kadrosu verildi.

TEK SUÇU GÖREVİNİ YAPMAKTI AMA BAŞINA GELMEYEN KALMADI

Sadece mesleğinin gereksinimi olan  görevini ifa eden polis memurunu 160 Km. uzaktaki ilçeye sürgün ettiler, ardından  İdari soruşturma açtılar. Bununla da yetinmediler hakaretten mahkemeye verdiler. bu da yetmedi maaştan kesme, meslekte kademe durdurma cezası aldı. Bütün bu gelişmeler yaşanırken ailesiyle de boşanma aşamasına geldi.

 

Haber: Cuma Şahin/ Çorum

3 Yorumlar: “Ortaköy’de işler arap saçı!..

 1. Bir ortaköylü olarak bu haberden geçen yıl haberimiz olduğunda,
  Yanlış anlaşılır bir durum olarak algıladık.
  Ama taraf olan polis memuru ve hemşire Ortaköy’den el çektirildiğini ayrı ayrı yerlere geçici görevle görevlendirildiğini öğrendim.
  Çok üzüldüm garibandan yana olanı,görevini yapmak isteyeni böyle yer değiştirmek siyasi bir oyundur sanıyorum.
  Vatan da bizimgörevde bizim.O kardeşlerimiz görevlerini gittikleri yerlerde layıkı ile görevlerini yaptıklarını görüyor ve duyuyorum.
  Ama benim fikrim; siyasilerimizin (İktidarda olan) birilerini;kendinden olanları kollamaları görevini yapmak isteyenleri ise başka yerlere göndermeleri onların büyüklüklerini değil,küçük işlerle uğraştıklarını gösterir.
  Bizde bir Atasözü vardır.

  Keser döner,sap döner
  Gün gelir Hesap döner.
  Vesselam:
  Ortaköy’de olanlar siyasi bir oyundan başka değil.
  Seçim yakın Siyasiler düşünsün

 2. Sirf koltuk düşünmüşlerdir eğer siyaset varsa vicdansızlar inş koltukları başlarina bela olur kul unutur ama ALLAH unutmaz alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste zaten çoruma böyle insanlar lazim siyasetin adını cıkartacak yazık polis memuruyla hemşireye…

 3. Sirf koltuk düşünmüşlerdir eğer siyaset varsa vicdansızlar inş koltukları başlarina bela olur kul unutur ama ALLAH unutmaz alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste zaten çoruma böyle insanlar lazim siyasetin adını cıkartacak yazık polis memuruyla hemşireye…

Düşünceni söyle, yorum yaz...

%d blogcu bunu beğendi: