Süleymancı yurtları ülkenin suyunu emiyor!

Ülke genelinde binlerce talebe yurdu bulunan ve kurucusu (Süleyman Hilmi Işık) olarak bilinen Süleymancıların,yıllarca milyonlarca ton  su tüketmelerine rağmen bağlı bulundukları belediyelere hiç bir  süleymancı yurdunun su parası vermediği ortaya çıktı. Katrilyonları bulan faturaları ise belediyeler vatandaşlardan tahsil etmiş.

 

Geçtiğimiz aylarda Çorum’un Osmancık ilçesinde rutin incelemelerde bulunan müfettişin yaptığı inceleme sonrasında fark edilen ve Osmancık belediyesine bildirilerek işlem yapılmasının istenmesi sonrasında ortaya çıkan olay ülke geneline sıçradı.

Yaptığımız araştırmalar sonucu ülke genelinde yaklaşık (2014) adet yurdu bulunan Süleymancıların bünyesinde  binlerce öğrenci barınırken yurtlarda harcanan suyun ise faturası kesilemediği ve parasının tahsil edilemediği ortaya çıktı.

Çorum’da yaklaşık 24 adet Süleymancı yurdu bulunuyor. Bu yurtlarda yaklaşık 2500 talebe barınma ihtiyacını karşılarken tüketilen su il ve ilçe belediyeleri tarafından vatandaşa ödettiriliyor.

1993 yılından bu tarafa bu yurtların belediyelere su abonelikleri yapılmaz iken yapılan aboneliklerden ise harcanan suyun parasının alınmadığı belirlendi.

Belediyeler mercek altına alınacak mı?

81 il , 919 ilçe, 397 belde belediyesinin bulunduğu ülkemizde toplamda 1407 belediye başkanlığı bulunuyor. Hiç bir belediyenin Süleymancılar yurdundan su parasını 1993 yılından bu yana almadıkları belirlenirken 1993 yılından önce ise ne ve nasıl olduğu tamamen muamma.

Toplam 1407 belediyenin Süleymancı Yurtlarından alamadıkları trilyonluk su paralarını vatandaşın cebinden tahsil ettikleri vurgulanırken, vatandaşların ödeyemediği 100 Liralık ve üstü  su parasından dolayı icralıkların olduğu ortaya çıktı.

Binlerce vatandaşın mağdur edildiği su parasından dolayı belediyelerin yetkili merciler tarafından incelemeye alınması bekleniyor.

 

Haber- Fotoğraf

Cuma Şahin/ Çorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir