CHP Anneler gününe aday çıkartması

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum Kadın Kolları  Anneler Günü dolayısıyla etkinlik düzenledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum Kadın Kolları tarafından Anneler Günü dolayısıyla etkinlik düzenledi. Açılışta konuşan CHP Çorum Kadın Kolları Başkanı Gülhan Eke, yılın 365 gününü annelerin günü olduğunu söyledi. CHP Merkez İlçe Başkanı İsmail Kalender, annelerin hak ettiği sevgi ve saygıyı her daim göstermenin önemli olduğunu ifade etti. CHP Çorum İl Genel Başkan Yardımcısı Hayati Serbes, annelerin dünyadaki en kutsal görevi üstlendiklerini kaydetti. CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, annelere en büyük hediyeyi CHP’nin 24 Haziranda hediye edeceğini belirtti. Konuşmaların ardından CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, CHP Çorum Kadın Kolları Başkanı Gülhan Eke’ye tüm kadınlar adına çiçek hediye etti. CHP’li Milletvekili aday adayları da Anneler günü ile ilgili olarak düşüncelerini paylaştı. Etkinlikte şarkılar eşliğinde davetliler gönüllerince eğlendi.

Eke: 365 gün anneler günü

Anneler günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan CHP Çorum Kadın Kolları Başkanı Gülhan Eke,

”Ayaklarının altında cennet olanlar hoş geldiniz.

Vatan kurtaran evlatlar yetiştirenler hoş geldiniz.

Şairin dediği gibi ” Sofrada öküzün yerinden sonra yeri olanlar gününüz kutlu olsun.

Kimi zaman yetiştirdikleri kimi zaman sevdikleri tarafından üzülenler, cefakar, duygusal, hoş görülü, yüreğinde sevgi eksik olmayan siz, siz analar bu gününüz kutlu olsun.

Sevgili analar, tüm dünyada bizlere verilen ve bir günle sınırlandırılan bu gün değil sadece bizim günümüz. Yılın 12 ayı 52 haftası ve 365 günü biz anaların günüdür”

Taşrada ana, şehirde anne diye  seslenilen bizler bu gün burada bir araya gelerek analığımızı ( Anneliğimizi) hatırlıyoruz, diyen Eke, konuşmasının devamında ”Ve bir araya gelerek  anneliğin kutsallığından gizliden gizliye  gözlerimizle konuşuyoruz”dedi.

Eke:

”Bütün var oluşların nedeni biz anneler değilmiyiz?  Bereket, Üretken eşine, çocuğuna, ülkesine değer katan bizler değilmiyiz?

Yok sayılan, katledilen, hor görülen ikinci sınıf insan muamelesi gören biz analar,  bizler bu davranışları hak ediyormuyuz? elbette hak etmiyoruz.

– Analar, fazla zamanınızı almak ve sizleri sıkmak istemiyorum.

İki kelimede eğitimdeki yerimizden bahsetmek istiyorum.

Eğitim hakkımızın yıllardır göz ardı edildiğini hepimiz biliyoruz. Kimimiz kız çocuğu okumaz diyerek ötelenirken,  ama akabinde ise benim eşimi kadın doktorlar muayene etsinlerle bu günlere gelindi. Kadını okumayan ve ilerici olmayan toplumlarda ilericilik olmaz devlet bekası beklenemez.

Neden ?

Nedenini söylüyorum.

Çünki eğitim evden başlar. Öyle olmuyor mu?

Her anne bir öğretmen olmak zorundayız. Bilmeyen anneden bilimsel gelecek beklenemez. Bizler , biz anneler ATATÜRK’ün kızları olarak eğitimin değerini anlıyor ve özümsüyoruz.

Yarınlarımız olan çocuklarımız için, özgürlüğün yolunun  eğitimden geçtiğini hepimiz biliyoruz.

Bu ülkenin başı sıkıştığında biz anaların bir doktor edasıyla harekete geçtiğini, kara Fatmalardan Halide Ediplerden biliyoruz ve yaşadık. Bu gün Anneler günü nedeniyle bir araya geldik. Anneler gününüzü kutlar, geldiğiniz için hepinize teşekkür ederim”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.